• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Tasarımında Beklentiler ve İnovasyonun Dengelenmesi
Web Tasarımında Beklentiler ve İnovasyonun Dengelenmesi
Web Tasarımında Beklentiler ve İnovasyonun Dengelenmesi

İster mevcut bir web sitesini güncellemek üzere olun, ister ilk kez bir tane oluşturmak üzere olun, beklentiler ve gerçeklik arasında bir irade savaşı olabilir.

Belki de pazarlama ekibiniz, şirketinizin ihtiyacı olan şeyin, göz alıcı grafikler ve tasarım öğeleriyle tamamlanmış yenilikçi bir yeni web tasarımı olduğuna karar vermiştir. Veya web tasarım ekibiniz, kanıtlanmış UI ve UX ilkeleri için lobi yapabilir ve bu işlevin tarzdan daha önemli olmasını talep edebilir.

Peki, yabani otların arasında kaybolmadan hem işlevsel hem de heyecan verici bir şey yaratan bir dengeyi nasıl bulacaksınız?

Kitlenize Öncelik Verin

Web tasarımınızın ne kadar yenilikçi olması gerektiğini düşünürken hedef kitlenize öncelik verin. 

Her şeyden önce, web tasarımındaki yenilik ne olursa olsun, hedef kitlenizi tasarım sürecinin her aşamasında merkezde tutun. Müşterileriniz pahasına pazarlama ekibini mutlu etmek, sonuçta gelir hedeflerine zarar verecektir. Gösteriyi durduran, büyüleyici bir tasarım konseptine âşık olsanız bile, satış iğnesini harekete geçirecek yönlere odaklanmak en iyisidir.

Yavaş yükleme süreleri veya sorunlu formlar hakkında şikâyet eden müşteri geri bildirimi aldınız mı? Eğer öyleyse, web sitenizin iyileştirmelerine odaklanmanız gereken yer burasıdır. Optimum olmayan işlevselliğe sahip "güzel" bir web sitesi, gerçekte, yüksek hemen çıkma oranlarına ve düşük dönüşümlere sahip güzel bir web sitesidir.

Müşteri geri bildirimini nasıl alacağınızdan emin değilseniz, müşterileri web siteniz veya doğrudan bir e-posta kampanyası aracılığıyla geri bildirim bırakmaya teşvik etmeyi düşünün. Bu, web tasarım stratejinize dahil etmek için hedeflenmiş bir eylem öğeleri listesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, çabalarınızın varsayımlarını ortadan kaldıracak ve UX'i iyileştirecek ve uyum oluşturacak eylemlere zaman ve para ayırmanızı sağlayacaktır.

Müşteri Amacına İtiraz

Google'a göre, bir müşterinin web sitenizi ziyaret etmesinin dört temel nedeni vardır: Bilmek istiyorum, gitmek istiyorum, yapmak istiyorum ve satın almak istiyorum. Bunlar çok farklı katalizörlerdir ve hepsine hitap eden bir web sitesi oluşturmak zor bir iş gibi gelebilir.

Ancak, kitlenizi web sitenize gelmeye neyin motive ettiğini zaten iyi bir şekilde anlıyorsanız, o zaman elinizde müşteri karakterleri var ve savaşın yarısında ustalaştınız. Hedef kitlenizi motive eden şeyleri tasarım hedeflerinizin merkezinde tutun.

Kitlenizi neyin yönlendirdiğini bilmiyorsanız, web tasarımında size uygun olabilecek bir yenilik, çekici ankettir.

Anket fikri, izleyicileri caydırabilecek bir giriş engeli oluşturuyormuş gibi görünse de aslında tam tersi oluyor.

Web sitenizdeki ürünlere veya hizmetlere dayanarak, tekliflerinizle ilişkilendirilebilecek kolay bir anket oluşturursunuz. Kullanıcı anket boyunca çalışırken (ki bu, sonsuz bir anket değil, yalnızca birkaç slayt olmalıdır), sonuç onları, sağladıkları yanıtlarla en yakından uyumlu ürün veya hizmet önerisine gönderir.

Yenilikçi Tasarım için Kullanılabilirlikten Ödün Vermeyin

Web siteniz avangart ve sıra dışı olarak bilinmedikçe veya hedef kitleniz beklenmeyeni arıyorsa, şimdi ziyaretçilerin sayfadan sayfaya nasıl gezineceklerini veya sizinle nasıl iletişim kuracaklarını tahmin etme zamanı değil. Yine, bunu yapmak sayfanın terk edilmesini teşvik edebilir. Ve “tekerleği yeniden icat etmeyin” dediğimizde buna şunlar dahildir:

Sezgisel olmayan ve kullanışlı kuralları takip etmeyen kullanıcı Ara yüzü

Kullanıcıların sayfada kaybolmasına neden olan şüpheli simgeler veya etiketler

Düzgün biçimlendirilmemiş veya okunması zor yazı tiplerine ve renklere sahip içerik.

Ancak bu durum, web sitenize biraz canlılık kazandırmak için birkaç yenilikçi dokunuş ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu durum, kaydırma dönüşümleri gibi seçenekleri içerebilir. Kaydırma dönüşümleri, web tasarımında, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdıkça, statik bir sayfanın yukarı kayması yerine bazı öğelerin göründükleri gibi bağımsız hareket ettiği başka bir yeniliktir.

Bazı durumlarda bu, kullanıcının ekran üzerinde parmakları veya faresiyle yaptığı her hareketle oldukça etkileşimli olabilir. Ancak diğer senaryolarda, sayfa kaydırılırken basitçe etkinleştirilebilir.

Kaydırma dönüşümlerini entegre etmenin ek bir yararı da web sitenizi tasarım öğeleriyle aşırı yükleme konusunda endişeleriniz varsa ideal olan modern ve ileriye dönük bir web sitesi görünümü verebilmesidir.

İçerik ve Tasarımı Eşzamanlı Oluşturun

Güzel bir web sitesi güzeldir, ancak kötü hazırlanmış içerik, ziyaretçileri farklı bir siteye yönlendirebilir. Görsel işinde değilseniz, yazılı veya multimedya içeriğinizin uyumlu olduğundan ve genel tasarımı tamamladığından emin olmak isteyeceksiniz.

İçeriğiniz, işletmenizin benzersiz satış tekliflerini açıkça belirtmeli, sizi bir otorite olarak konumlandırmalı ve ziyaretçilerin neden bir rakip değil de sizinle iletişim kurması gerektiğini açıkça belirtmelidir.

Metin duvarlarından kaçının

İçeriği taranabilir hale getirmek için alt başlıklar kullanın

Kitlenizi aklınızda tutun ve jargondan kaçının

Okunaklı yazı tiplerini seçin.

Yüklemeden bahsetmişken. . .

Yeterince söyleyemeyiz. Web sitesi altyapısı önemlidir. Sayfalar ve bir sayfadaki öğeler için yükleme süresi ve alternatif açıklamalar, meta veriler ve daha fazlası gibi yapısal özellikleri entegre edip etmediğiniz gibi hususlar, genel pazarlama stratejinizi ve aramada daha üst sıralarda yer alma yeteneğinizi etkileyecektir.

Google'ın en son algoritması olan Sayfa Deneyimi, web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine ve HTTPS gibi güvenlik özelliklerine sahip olup olmadığına ağırlıklı olarak önem verir. Ancak resimler için açıklamalar ve hatta uygun meta veriler gibi özellikleri dahil etmemek, arama motorlarının içeriğinizi ne kadar kolay bulabileceğini azaltabilir.

Paket servis, web sitenizin yenilikçi tasarımının sağlam bir web sitesi altyapısı ile düzgün bir şekilde desteklenmiyorsa, tüm çabalar boşa gidebilir.

Tasarımınızı Test Edin

Yaygın bir hata, yeni bir site başlatmadan önce bir test çalıştırması yapmamaktır. Tasarım ekibinizden web sitesini incelemesini istemeniz yeterli değildir. Onlar ve siz, yeni bir çift gözün göze batan bulabileceği sorunları tespit edemeyecek kadar projeye çok yakınsınız. Sürecin parçası olmayan diğer iş arkadaşlarınızdan sitenizi test etmelerini istemekle birlikte, dışarıdan bir izleyiciden sitenizi test etmelerini istemeyi düşünün.

Dönüştüren Sayfalarla Uğraşmaktan Kaçının

Web sitesi yeniden tasarımı, web sitesi performansını artırmak ve hedef kitlenize yeni bir yüz sunmak için harika bir fırsat olabilir. Ancak, kaputun altında oynamaya başladığınızda neyle uğraştığınıza dikkat edin. İyi performans gösteren anahtar sayfalarınız varsa, bunları elden geçirme konusunda dikkatli olmalısınız.

Yüksek trafikli ve yüksek dönüşümlü veya düşük trafikli ancak yüksek dönüşümlü sayfalarınız varsa, bu, yaptığınız şeyin işe yaradığının bir işaretidir ve dikkatli bir şekilde ilerlemeniz gerekir.

Tersine, düşük performans gösteren veya sektör ortalamalarının altında olan sayfalar güncellenmeye hazırdır. Bu, hem düşük trafikli ve dönüşümlü sayfaları hem de yüksek trafiğe sahip ancak düşük dönüşümleri olan sayfaları içerir.

Güzel ve Etkili Bir Tasarım Hedefleyin

Yeni bir web sitesi oluşturmak veya eski bir web sitesini yeniden tasarlamak, hedef kitlenizle etkili bir bağlantı kurup kurmadığınızı analiz etmek için harika bir fırsattır. Müşterilerinizin veya hedef potansiyel müşterilerinizin her kararın merkezinde olduğundan emin olun. Ve nihai hedefiniz dönüşüm sağlayan bir web sitesi oluşturmaksa, süreç boyunca onları akılda tutmalısınız.

ETİKETLER: İnovasyon, Web, Tasarım


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.