• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Tasarımında Alan Adı (Domain) Seçimi
Web Tasarımında Alan Adı (Domain) Seçimi
Web Tasarımında Alan Adı (Domain) Seçimi

Bir alan adı seçmek, bir şirket adı seçmek gibidir. Bazı şirketler alan adları olarak kendi şirket adlarına bağlı kalmayı tercih ederken, işinizin World Wide Web'de gelişmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz başka yollar da vardır.

Peki, sadece şirket adınızı kullanabildiğiniz zaman alan adlarıyla ilgili tartışma nedir? Çünkü aramayı etkiler. Bu da internetteki varlığınızın alan adı seçiminizden etkilendiği anlamına gelir. Pazarlamacıların genellikle SEO etkisi dediği şey budur.

Aramanın Nasıl Çalıştığını Anlama

Arama motoru optimizasyonu karşısındaki etki alanlarını anlamak için, Google'ın algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Şimdi, bu doğası gereği teknik görünebilir ama gerçekte, sorunlarına cevaplar arayan insanların ilgisini çekiyor. Bu uzun bir tartışma olsa da asıl aklınızda tutmanız gereken şey insanların davranışlarıdır. Teknik olarak, Google veya diğer arama motorları web sitelerini tarar ve verileri dizine ekler. Verileri düzenlerken, anahtar kelimeler, alaka düzeyi, site güncelliği vb. Olabilecek " temel sinyalleri " not ederler.

Anahtar Kelimeler ve Daha Fazlası

Google'ın aradığı bilgilerden biri anahtar kelimelerdir. Pazarlamacılar, arama davranışını önceden tahmin etmek için anahtar kelimeleri ve bunun işletmeyle alaka düzeyini araştırır. Bazıları, çoğu büyük işletmenin yaptığı gibi şirket adlarını alan adları olarak kullanacaktır. Ancak daha yaratıcı olan yol, işle ilgili genel bir anahtar kelime veya herhangi bir sorguyu web sitesine yönlendirmek için niş bir anahtar kelime elde etmektir. Diğer durumlarda, site sahipleri tabiri caizse tüm temelleri kapsayacak şekilde birden fazla alan adı kaydeder. Anahtar kelimeler önemlidir çünkü internet kullanıcıları sorgularını cevaplamak için belirli anahtar kelimeler yazarlar. Bazıları tek bir anahtar kelime yazarken, diğerleri kelime öbekleri kullanır.

Dahası, anahtar kelimeler tek sıralama faktörü olmasa da sitenizdeki bilgileri tespit etmek için taramayı kolaylaştıran bir rol oynar.

Markalaşma, Pazardaki Kimliğiniz

SEO, işletme sahiplerinin anlamayacağı bileşenlere sahiptir, ancak alan adları ve arama söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken bir şey markalaşmadır. Elbette kolayca keşfedilmek istiyorsunuz, ancak seçtiğiniz alan adlarıyla kendinize bir kimlik oluşturacak mısınız? Alaka düzeyi sadece arama motorları için değil, insanlar için de her zaman önemli olacaktır. Markalaşma, büyük şirketlerin şirket adlarını alan adı olarak kullanmaya cesaret etmelerinin nedenidir. Markalarıyla ilişkili bir çevrimiçi itibar oluştururlar. Alan adınız, SEO'nun bir parçasıdır ve ziyaretçilerinizle akılda kalıcı bir deneyim oluşturmak için onu nasıl kullandığınızın bir parçasıdır.

Size yüksek bir tıklama oranı (TO) sağlayan bir etki alanı adı seçmek isteyebilirsiniz, ancak müşterilerinize bağlılık yaratacak ve böylece ilgili müşterileri yakalayacak mısınız?

Özgün ve Genel Dengeleme

Alan adınız, çevrimiçi satış ve pazarlama aracınızdır dolayısıyla satış fırsatlarını etkiler. Öte yandan, yalnızca bir faktörü seçmek uzun vadede işinizi de etkileyecektir. Bu nedenle, bir alan adı seçmeden önce, doğru yerde doğru nedenlere sahip olduğunuzdan emin olun. Alan adlarınızdaki belirli ve genel anahtar kelimelerin, TO'ları artırmaya ve sonunda sitenize gelen trafiği artırmaya yardımcı olmak için birbirinden çok uzak olması gerekmez. Bununla, doğru dengeyi elde etmek için kapsamlı bir şekilde araştırmaya ihtiyacınız olacak. Ek olarak, araştırma, arama davranışında, ziyaretçi ihtiyaçlarını tahmin etmenize ve yeni ve mevcut müşterilere hizmet vermek için hızlı davranmanıza yardımcı olacak bir eğilim görmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, yalnızca BT ekibinizin sorumluluğu olarak alan adlarına bakışınızı değiştirin. Web sitenize gelen trafiği ve markalaşmayı daha sonra etkilediğinde, alan adlandırma, kapsamlı bir hesap verebilirlik haline gelir.

ETİKETLER: Domain, Önemi


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.