• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Tasarımda Görsel İletişim
Web Tasarımda Görsel İletişim
Web Tasarımda Görsel İletişim

Tıpkı biriyle yüz yüze iletişim kurmanın tek yolunun konuşmak olmadığı gibi, web sitenizde iletişim kurmanın tek yolu metin değildir. Gerçek hayatta yüz ifadeleri ve beden diliyle iletişim ipuçlarını alabilirsiniz. Web sitenizde kullanıcılar beden dilinizi okuyamayabilir ancak sitenizdeki görsellerden kesinlikle bilgi alabilirler.

Görsel iletişim, web sitesi tasarımı için önemli bir faktördür. Süreçlerdeki değişiklikleri gösterebilir, en önemli bilgileri vurgulayabilir ve kullanıcıların dikkatini çekebilir. Web sitesi iletişiminizi güçlendirmek için görsel web tasarımından nasıl yararlanacağınız aşağıda açıklanmıştır. 

Görsel İletişim Nedir?

Konuşurken vurgu yapmak için el hareketlerini kullanan biri gibi, görsel web tasarımı, kullanıcılara önemli bilgiler vermek için web sitenizin metni ile birlikte çalışacaktır.

Görsel iletişim, sözcükler yerine resimler, yazı tipleri, boyutlar ve kalıplar gibi öğeleri kullanarak bilgileri grafik olarak ilettiğiniz zamandır.

Görsel iletişim eylemde neye benziyor? Örneğin, muhtemelen ilk paragrafı okumadan önce yukarıdaki tanımımızı okudunuz. Çevreleyen metinden ayrı, italik ve gözleriniz ona çekildi. Sana bu cümlenin önemini "Hey, bu cümle gerçekten önemli, o yüzden dikkat et!" Diye yazmadan ilettik.

Görsel iletişim birçok şekil ve boyutta gelir (tam anlamıyla!) Bir kullanıcının gözünü boyamanın herhangi bir yolu görsel web tasarımı olarak sayılır:

Durum

Renk

Boyut

Şekil

Oryantasyon

Kontrast

Desen

Yakınlık

Hizalama

Ve dahası

Liste uzayıp gidiyor. Web sitesi tasarımınızda bilgileri tasvir etmek için görselleri kullanmanın sayısız yolu vardır.

Web Tasarımda Görsel İletişim Neden Önemlidir?

Metin yoluyla iletişim kurmak çok kolay, öyleyse neden görsel iletişim üzerinde çalışmak isteyesiniz? Çünkü görsel iletişim daha etkilidir.

İnsanlar okuduklarının %10'unu ve gördüklerinin %80'ini hatırlıyor

İnsanlar görüntüleri metinden 60.000 kat daha hızlı işler

Çoğu kişi bir sayfadaki kelimelerin yaklaşık %25'ini okur, ancak %80'i bir video izler

Görünüşe göre, insanlar sadece görsel iletişim için donanmışlar. Dolayısıyla, web tasarım projenize görsel iletişimi dahil etmek, hedef kitlenize daha etkili bir şekilde ulaşmak ve sitenizi optimize etmek için harika bir stratejidir. Onlara en önemli bilgileri nerede bulacaklarını gösterebilir, onları alıcının yolculuğunun bir sonraki aşamasına yönlendirebilir veya sitenizin içeriğini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Görsel iletişim ayrıca kullanıcıların dikkatini çekmeye yardımcı olur. Hiç bitmeyen metnin dev duvarları, kullanıcıları uzaklaştırmanın hızlı bir yoludur. Görseller metni böler ve web sitesi kullanıcılarına bakmaları için farklı bir şey verir. 

Görsel Hiyerarşi Oluşturun

Görsel iletişimin en önemli kısmı görsel bir hiyerarşi oluşturmaktır.

Görsel hiyerarşi, bir sayfadaki içeriğin önem sırasına göre düzenlenmesi ve böylece kullanıcıların dikkatinin belirli bir sırayla çekilmesi sürecidir.

Bir hiyerarşi, sayfanın en önemli kısımlarını iletir. Peki görsel bir hiyerarşi nasıl yaratırsınız? Kendinize üç soru sorun:

Sayfadaki en önemli unsur nedir?

Kullanıcıların gözünün hangi yolu izlemesini istiyorsunuz?

Kullanıcıların nereye varmasını istersiniz?

Bir açılış sayfasının görsel hiyerarşisini ele alalım. Açılış sayfanızdaki en önemli unsur başlıktır. Kullanıcılara sayfada tam olarak ne bekleyeceklerini söyler. Oradan, muhtemelen teklifleriniz hakkında biraz daha fazla ayrıntı elde etmek için bir infografiğe bakmalarını istersiniz. Son olarak, harekete geçirici mesajınıza (CTA) ulaşmalarını ve tıklamalarını istersiniz.

Bu hiyerarşide, başlığınızı büyük ve kalın yaparsınız, böylece kullanıcılar onu kaçırmaz. Sitenizi tıkladıklarında gördükleri ilk şey bu olacaktır. İnfografik, başlıktan daha küçük ancak sayfadaki metnin geri kalanından daha büyük olmalıdır. Ayrıca öne çıkmasına yardımcı olması için rengi de kullanabilirsiniz. Bu şekilde, içeriğin geri kalanını okumadan önce onu görürler. CTA'nız, kullanıcıların okumasını istediğiniz en son şeydir, bu yüzden bunu sayfanın alt kısmına koyun.

Görsel Hiyerarşi Oluşturmanın Üç Farklı Yolu

1. Boyut

Bir şey ne kadar büyükse, birinin dikkatini o kadar hızlı çeker. Sayfanızdaki en önemli bilgileri her şeyden daha büyük yapın ve ziyaretçilerin ilk gördüğü şey bu olsun.

Boyut, önemle ilişkilendirilmelidir. Bir şey çok önemliyse, onu çok büyük yapın. Bir şey gerçekten o kadar önemli değilse, onu içeriğin geri kalanından çok daha küçük yapın.

2. Renk ve Kontrast

Renk, web sitesi öğelerini öne çıkarmanın başka bir yoludur. İçeriğinizin çoğu siyah beyazsa, kırmızı ve sarı bir infografik gerçekten parlayacaktır. Öğelerin içeriğin geri kalanında öne çıkmasını sağlamak için parlak, koyu renkler kullanın.

Ziyaretçileri gerçekten renkle şaşırtmak istiyorsanız, kontrast kullanın. Turuncu zemin üzerine kırmızı bir görsel çok fazla öne çıkmayacaktır. Ama o kırmızı görseli beyaz bir arka plana koyarsanız, kesinlikle etkilerini göreceksiniz.

Rengi tutumlu kullanın. Tüm web sayfanızı çok renkli yaparsanız, vurguyu kaybedersiniz. Renkleri yalnızca vurgulamak istediğiniz temel unsurlarda kullanın.

3. Boşluk

Boşluk, web sayfanızın yalnızca boş kısımlarıdır. Öğeleri ayırmak ve daha önemli görünmelerini sağlamak için kullanılır. Örneğin:

Bu cümle gerçekten önemli görünüyor çünkü çok fazla boş alanla çevrili.

Ön plana çıkmalarını sağlamak ve sayfanın geri kalan içeriğinden farklı olduklarını göstermek için öğeleri bolca boşlukla ayırın. 

Görselleri Kullanarak Web Sitesi Ziyaretçileri ile İletişim Kurun

Web sitenizin ziyaretçileriyle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz birçok farklı türde görsel vardır. Kalın ve italik yazı tiplerinden parlak görüntüler ve düğmeler oluşturmaya kadar, ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek ve onlara daha sonra nereye bakacaklarını söylemek için görsel web sitesi tasarımını kullanın.

ETİKETLER: Görsel, Tasarım, Web, Sitesi


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.