• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Tasarım ve Dijital Pazarlama Sözlüğü
Web Tasarım ve Dijital Pazarlama Sözlüğü
Web Tasarım ve Dijital Pazarlama Sözlüğü

Dijital pazarlama, web sitesi tasarımı ve geliştirme hakkında bize çok sorulan terimlerin bir listesini hazırladık. Bu makalede, bilinen veya bilinmeyen tüm terimleri temel bir sözlük niteliğinde açıklamaya çalıştık ve her zaman çok işinize yaracağını düşünüyoruz.

Alternatif Metin veya Alternatif Resim Metni (Alt Text or Alt Image Text)

Alternatif Resim Metni, web sayfalarında ve gönderilerde kullanılan resimlere eklenir ve iki şeyi gerçekleştirir:

1) SEO en iyi uygulamaları için, Alternatif Resim Metni veya Etiketler, resmi ve sayfanın kendisiyle olan ilişkisini tanımlar ve arama motoru tarayıcıları tarafından sıralama yapılırken kullanılır.

2) Bir web sitesini ziyaret ederken görme engelli kişiler için bağlam ve erişilebilirlik oluştururlar.

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni, web sayfalarında ve yazılarda ve makalelerde gördüğünüz tıklanabilir metin köprüsüdür. Genellikle mavi altı çizili metin, HTML kodu aracılığıyla başka renklere de değiştirilebilir. SEO en iyi uygulamaları, bağlantı metninin yalnızca alakasız metinle değil, bağlantının sizi yönlendirdiği konuyla alakalı olmasını gerektirir.

Uygulama Programlama Ara yüzü veya API (Application Programming Interface or API)

Bunu elektronik bir "aracı" olarak düşünün API, bir uygulamanın başka bir uygulama veya yazılım parçasıyla konuşmasına veya bilgi almasına izin verir.

Geri Bağlantılar (Backlinks)

Geri bağlantılar (gelen bağlantılar olarak da bilinir), bir web sayfasının içeriğine yerleştirilmiş, kullanıcıyı daha geniş bilgi veya eldeki konuyla ilgili daha fazla açıklama için başka bir web sayfasına veya web sitesine yönlendiren bağlantılardır.

Backlink Stratejisi (Backlink Strategy)

Google arama motoru botları, belirli bir sayfa için geri bağlantıları "oy" olarak sayar ne kadar çok geri bağlantı olursa, Google sitenin otoritesini o kadar yüksek değerlendirir. Başka bir deyişle, çok sayıda geri bağlantıya sahip bir sayfa, organik arama motoru sonuçlarında genellikle üst sıralarda yer alır. Bir SEO stratejisi olarak, geri bağlantıları doğru şekilde elde etmek, sıralamaları iyileştirmenin oldukça etkili bir yolu olabilir.

Banner Reklamlar (Banner Ads)

Banner reklamlar (görüntülü reklamlar olarak da bilinir), web sayfalarında genellikle bir tarafta üstte veya altta görünen renkli, görsel olarak çekici "bilboard" reklamlardır. Reklam sunucuları tarafından tıklama başına maliyet temelinde sunulurlar, genellikle kullanıcının tercihleriyle alakalıdır ve "Amazon'da buna baktığımı nereden bildiler?" dedirten reklamlardır.

Satış Hunisinin Alt Kısmı (BoFu)

BoFu, pazarlama yolculuğu açısından kapanış aşamasıdır. Dijital içerik açısından, bu aşama genellikle vaka çalışmaları, denemeler, canlı gösteriler ve istişarelerle karakterize edilir.

Öne Çıkan Gönderi (Boosted Post)

Facebook'ta, belirli bir hedef kitleye erişiminizi artırmak için reklam bütçenizin birazını harcayarak belirli bir gönderiyi hedeflenen bir kitleye "ulaştırabilirsiniz". Bir Facebook Reklamından daha az maliyetlidirler, Reklam Yöneticisi hakkında herhangi bir bilgi gerektirmezler ve çok etkili olabilirler.

Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Web trafiği analizinde, hemen çıkma oranı, kullanıcının başka herhangi bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrıldığı ziyaretlerin yüzdesini temsil eder. Google için, kullanıcıların bir siteden "sekmesi", sitenin ihtiyaçlarını karşılamadığı ve arama motoru sıralamalarını olumsuz etkileyeceği anlamına gelir.

Arabellek Sayfası (Buffer Page)

Bir Arabellek sayfası genellikle istenen bir sayfadan önce gönderilir ve yasal bir sorumluluk reddi veya uyarı içerebilir veya SEO amacıyla meta etiketler eklemenin bir yolu olabilir.

Kampanyalar (Campaigns)

Pazarlama kampanyaları bir ağa bağlanmak için oluşturulur ve istenen nihai sonuçlara bağlı olarak fikirlere veya kategorilere dayalı olabilir. E-postalar, hedefli reklamlar, afiş reklamlar, doğrudan posta vb. şeklinde olabilirler.

Canva

Web sayfalarında, e-postada veya Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde kullanılabilen hazır pazarlama şablonlarına ücretsiz veya profesyonel (ücretli) erişim sunan bir Grafik Tasarım Oluşturucu web sitesi.

Dönüşüm Hunisi'ni Tıklayın (Click Funnel)

Daha fazla cazibe ve ilgi çekici içerik sağlayarak müşteriyi satış süreci boyunca hareket ettirerek tanımlanan dijital pazarlama yolculuğuna yönelik tüketici tabanlı bir model.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

CMS veya İçerik Yönetim Sistemi, indeksleme, format yönetimi, revizyon kontrolü, SEO ve tam şablon desteği kullanarak dijital içerik oluşturan, yöneten ve sunan bir yazılım, SAAS veya uygulamadır.

İçerik Pazarlama (Content Marketing)

İnsanların geri gelmesini sağlayan alakalı, anlayışlı içerik oluşturduğunuzda, işte bu içerik pazarlamasıdır. Birkaçını saymak gerekirse bloglar, teknik incelemeler, web sayfaları, videolar, e-postalar, infografikler, açılış sayfaları veya e-kitaplar şeklinde olabilir.

Dönüşümler (Conversions)

Bir müşterinin "satın al" düğmesini tıklamasını sağladığınızda, bir dönüşüm yaptınız. Şimdi işin püf noktası onların geri gelmesini sağlamak…

İşlem Başına Maliyet (CPA)

CPA veya İşlem Başına Maliyet, bağlı kuruluş pazarlamasında, bir müşteri belirli bir eylemde bulunursa bir komisyon teklif ederken kullanılır. Bu, bir ürün satın almak, bir form doldurmak veya bir video izlemek olabilir.

Tıklama Başına Maliyet (CPC & TBM)

TBM veya Tıklama Başına Maliyet, bir tıklama başına ödeme (PPC) pazarlama kampanyasındaki her tıklama için ödediğiniz fiyattır. Reklamın yayıncısına, yani Google, Facebook vb. ödenen fiyat.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

CRM veya Müşteri İlişkileri Yönetimi, müşterilerinizle ilişkileri nasıl başlatacağınızı ve sürdüreceğinizi tanımlayan stratejileri içerir. CRM çözümleri, bir strateji ve yürütme planı geliştirmek için müşterinizin işine ve nihai hedeflerine bütünsel olarak odaklanır.

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

CTA veya Harekete Geçirici Mesaj, anında yanıt veya eylemi teşvik etmek için herhangi bir iyi pazarlama planına göre tasarlanmıştır. İster reklam ister video şeklinde sözlü bir talep olsun, isterse bir web sayfasındaki CTA düğmesi olsun, iyi bir CTA tüketiciyi hızlı hareket etmeye sevk eder.

Tıklama Oranı (TO & CTR)

TO veya Tıklama Oranı, bir pazarlama sürecinin, yani anahtar kelimelerin, reklamların, yerel listelemelerin vb. etkinliğini belirleyen, evrensel olarak tanınan bir ölçümdür.

Dizinler veya Dizin Pazarlama (Directories or Directory Marketing)

SEO için, özellikle yerel listeler için mümkün olduğunca çok sayıda dizin fırsatına katılmak önemlidir. Alaka düzeyinizi artırır ve arama motorları, yani Google Business, Yelp, Yahoo, Bing Places ve hatta Sarı Sayfalar arasındaki sıralamayı iyileştirir.

Görüntülü Reklamlar (Display Ads)

Dijital reklamcılık ve marka mesajlaşması, ücretli çevrimiçi reklamları öne çıkarmak için afişler, videolar veya diğer görüntüleme alanı türlerini kullanır.

Alan Adı (Domain)

Çevrimiçi olarak gerçekten sahip olduğunuz birkaç şeyden biri olan alan adları, işinizi tanımlar ve güçlü bir alan adı seçmek, sitenin genel başarısında çok önemli olacaktır.

Alan Kurumu (Domain Authority)

Siteniz içeriğini ve geri bağlantı stratejisini oluştururken, alan adı otoritenizi de oluşturuyorsunuz. MOZ tarafından geliştirilen alan otoritesi, endüstri tarafından kabul edilen bir arama motoru etkinliği sıralamasıdır ve 1 ila 100 arasında bir puana dayalı olarak daha yüksek sıralamalar olasılığıdır.

Damla Kampanyası (Drip Campaign)

Her bir müşteri adayını, Satış Hunisi veya Tıklama Hunisi boyunca daha ileriye götüren bir dizi kişi aracılığıyla beslediğiniz bir doğrudan pazarlama tekniği. Çoğu zaman, bu kampanyalar müşteriyi özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş mesajlaşma ile ikna etmek için e-posta ve metin kullanır.

Bekleme Süresi (Dwell Time)

SEO amaçları için, kalma süresi, bir ziyaretçinin bir sitede kalmaya ikna edilebileceği süredir. Google için, site otoritesini ve arama motoru sıralamalarını olumlu yönde etkilemek için 3,06 dakikalık bekleme süresi gerekir.

E-posta Reklamları (Email Ads)

Bir bültene veya e-posta aboneliğine kaydolduğunuzda, genellikle bir damla kampanyası aracılığıyla e-posta reklamları alacağınız e-posta reklamcılığına katılmayı kabul etmiş olursunuz.

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)

ERP veya Kurumsal Kaynak Planlaması, yalnızca mevcut bir müşteri tabanını sürdürmek yerine büyümeye ve genişlemeye odaklanan bir pazarlama stratejisi geliştirirken kullanılır.

E-posta Hizmet Sağlayıcı (ESP)

ESP veya E-posta Hizmet Sağlayıcı, bir ücret karşılığında e-posta pazarlama hizmetleri sunar; örneğin, MailChimp, ConstantContact, Active Campaign.

Olaylar (Events)

Dijital pazarlamada ürün ve hizmetlerin alıcı ve satıcılarını bir araya getirmek için ücretsiz sanal etkinlikler kullanılır. Zirveler, seminerler, web seminerleri, eğlence ve müzik etkinlikleri ve yuvarlak masa tartışmaları, bir reklam veya pazarlama stratejisinde etkin bir şekilde kullanılan etkinlik örnekleridir.

Facebook

2021 için ABD'de ayda 190 milyondan fazla kullanıcısıyla internetteki en popüler sosyal medya platformu. Demografi, daha yaşlı bir nüfusa doğru kaymaya devam ediyor, ancak büyük hacim, onu çoğu reklam kampanyasına dahil etmek için oldukça etkili bir yol haline getiriyor.

Facebook Reklam Yöneticisi (Facebook Ads Manager)

Buna "reklam kampanyası komuta merkezi" diyorlar ve sizin veya dijital pazarlama uzmanlarınızın etkili bir reklam kampanyası yürütmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi içeriyor.

Coğrafi Hedefleme (Geo-Targeting)

Coğrafi hedefleme, şehir, eyalet, posta kodu gibi fiziksel veya IP adresi, ISS vb. sanal gibi istenen bir konuma dayalı olarak çabaları ve içeriği odaklamanıza olanak tanır.

Hedefler (Goals)

Google Analytics'i tartışma bağlamında, "hedefler, sitenizin veya uygulamanızın hedef hedeflerinizi ne kadar iyi karşıladığını ölçer. Hedef, işletmenizin başarısına katkıda bulunan, dönüşüm adı verilen tamamlanmış bir etkinliği temsil eder. Hedef örnekleri arasında bir satın alma (bir e-ticaret sitesi için), bir oyun seviyesini tamamlama (bir mobil oyun uygulaması için) veya bir iletişim bilgileri formu gönderme (bir pazarlama veya olası satış yaratma sitesi için) sayılabilir.

Google Analytics

Hepsinin dedesi olan Google Analytics, site trafiğini, performansı, TO'ları izler. Bir web işini başarılı bir şekilde yönetmenize olanak tanıyan tüm bilgiler gerçek zamanlı olarak parmaklarınızın ucunda.

Başlık Etiketi (Header Tag)

Bir HTML öğesi, bir başlık etiketi, bir web sayfasındaki bir sayfayı veya yeni bir bölümü tanımlar ve ayrıca bir içerik parçasına sahip başlıkları ifade eden H1 ila H6 arası etiketlerini içerebilir.

Sıcaklık Haritası (Heat Map)

Bir Isı Haritası, bir dizi parametredeki aktivite yoğunluğunu renge göre tanımlamak için veri görselleştirmesini kullanır. Bir örnek, bir web sitesi sayfasını kaydırırken web sitesi kullanıcı davranışını görselleştirmek olabilir.

Hootsuite

Hootsuite, çeşitli sosyal medya sitelerindeki gönderilerinizi yönetmenize olanak tanıyan bir sosyal medya pazarlama panosudur.

Gösterimler (Impressions)

Öncelikle dijital marka bilinirliği kampanyaları için kullanılan bir gösterim, bir görüntünün gerçekte bir ekranda ne zaman oluşturulacağını ve performansı ölçmek için izlenebileceğini ve ölçülebileceğini tanımlar.

Dahili Bağlantı (Internal Linking)

Dahili bağlantı, ilgili makaleler veya “Bize Ulaşın” veya “Mağaza” sayfası gibi web sitesindeki diğer sayfalara bağlantı veren içerik sayfalarında Köprüler kullanır [Önceki cümledeki “Bize Ulaşın” ipucu dahili bir bağlantıdır]. SEO için, ziyaretçileri ek içeriğe tıklamaya ikna etmek, sitede geçirdikleri süreyi uzatır ve site otoritesi için gerekli olan "bekleme süresini" iyileştirir.

Instagram

Bir fotoğraf ve video paylaşım sosyal medya sitesi olan Instagram, sağlam bir alışveriş bileşeni de sunuyor. Facebook'un sahibi olduğu Instagram, yalnızca ABD'de 130 milyon kullanıcıya sahip.

Anahtar Kelime (Keyword or Key Phrase)

Arama trafiğini ve SEO'yu optimize etmek için kullanılan anahtar kelimeler ve kelime öbekleri, arama motorlarında bilgi bulmak için kullanılır. Belirlendikten sonra, bu kelimeler web sitelerinde alaka düzeyini yönlendirmek ve iyileştirmek ve arama sayfası sıralamalarını iyileştirmek için kullanılabilir.

Temel Performans Göstergeleri (KPI)

KPI'lar veya Temel Performans Göstergeleri, iş stratejilerinin değerlendirilebilmesi ve geliştirilebilmesi için önceden belirlenmiş hedeflerin başarısını ölçer ve izler.

Daha Sonra (Later)

Later, gönderileri, hashtag'leri ve kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriği yöneten bir Instagram Gönderi Zamanlayıcı'dır.

LinkedIn

167 milyondan fazla ABD kullanıcısı olan iş adamları, ağ oluşturma ile ilgilenen profesyoneller ve iş arayanlar için popüler bir sosyal medya sitesi.

Yerel Paket (Local Pack)

Yerel paket" (veya "atıştırmalık paketi"), bir haritanın altında Google arama sonuçları sayfasının en üstünde ve diğer arama sonuçlarından önce listelenir ve yerel "gerçekçi" işletmeler için kullanılır.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience)

Optimum müşterinizin neye benzediğini öğrendikten sonra, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmesi muhtemel benzer internet kullanıcılarını aramak için Benzer Hedef Kitle Hedeflemeyi kullanabilirsiniz.

Pazarlama Otomasyonu (Marketing Automation)

Pazarlama işlevlerinizi ve e-posta oluşturma, pazarlama kampanyaları, içerik gönderme vb. gibi tekrarlayan görevlerinizi birden çok kanalda otomatik olarak otomatikleştirmenize olanak tanıyan Pazarlama Yazılımı veya SAAS.

Meta Açıklaması (Meta Description)

Anahtar kelimeler ve ifadeler kullanarak bir web sitesi sayfasındaki içeriği özetleyen ve bir arama motorunun bir konuyla alaka düzeyini bilmesini sağlayan bir HTML öğesi (ve SEO gerekliliği). Ayrıca, Başlık Etiketinin altındaki bir arama sayfasındaki açıklamadır.

Satış Hunisinin Ortası (MoFU)

MoFu, bir ürün veya hizmetin neden müşterinin ihtiyaçlarına en uygun olduğunu gösterir. Bu noktada, içerik genellikle hedeflenen teklifleri, makaleleri ve podcast'ler, karşılaştırma çizelgeleri ve web seminerleri gibi içerikleri içerir.

Çok Yönlü Pazarlama (Multi-Channel Marketing)

Çok Yönlü Pazarlama, müşteri deneyimini harmanlamak için çalışır ve her biri diğerinden bağımsız olarak şirketle ilişki kurma yolları sunar. Müşteri, satın almak için birincil yolu olarak Amazon'u seçebilir.

Takip Etmeme (No Follow)

Yayıncıların arama motorlarını bir sayfayı saymamaları konusunda bilgilendirmesini sağlayan bir HTML öğesi. Bu, özellikle yinelenen içeriğe sahip sayfalar veya yasal uyarılar vb. gibi yararlı olmayan ancak gerekli olan bilgiler için yararlıdır.

Çok Kanallı Pazarlama (Omni-Channel Marketing)

Genellikle Çok Yönlü Pazarlama ile karıştırılan Çok Kanallı Pazarlama, sınırları kaldırır ve üründen çok müşteriye odaklanarak daha sürükleyicidir. Entegre bir sunumda kanallar arasında satın alma yapılabilir.

Açık Oran (Open Rate)

Bir e-posta pazarlama metriği olan Open Rate, bir e-posta kampanyası sırasında kaç kişinin bir e-postayı açtığını takip eder ve bu, bir çabanın ne kadar başarılı olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Organik Gönderiler ve Ücretli Gönderiler (Organic Posts vs Paid Posts)

Organik gönderiler (ücretsiz olarak gönderilir) yalnızca sizi belirli sosyal medya platformunda takip eden kişilere (ve paylaşabilecekleri kişilere) gider. Ancak Ücretli Gönderiler, reklam harcamalarına ve kime ulaşmaya çalıştığınıza bağlı olarak daha geniş bir kitleyle paylaşılır ve bir hedef kitleye ulaşmada çok daha başarılı olabilir.

Sayfa Hızı (Page Speed)

Maverick'e göre, “Hıza çok ihtiyaç var!” Google tarafından ölçülen ve sıralama algoritmalarına büyük ölçüde dahil edilen en önemli parametrelerden biri, özellikle mobil cihazlar için sayfa hızıdır. Her zaman sitenizin tam olarak optimize edilmiş sayfa hızına sahip olduğundan emin olun.

Eklenti (Plugin)

Tüm web sitelerinin %40'ından fazlasına sahip olan en popüler web sitesi geliştiricisi olan WordPress, çok büyük bir Pazarlama Eklentileri kitaplığına sahiptir. Bir Eklentiyi, sitenize eklemek istediğiniz belirli bir işlevi destekleyen önceden yazılmış bir uygulama olarak düşünün; örneğin, Google XML Site Haritaları eklentisi, SEO ve arama sonuçları için kritik olan site haritanızı otomatik olarak günceller.

Pozisyon Takibi (Position Tracking)

SEO için arama motoru sıralamalarındaki konumunuzu takip etmek önemlidir. Semrush, sitenizin nerede çekiş kazandığı veya kaybettiği konusunda günlük bildirimler gönderen bir tür anahtar kelime sıralaması izleme aracıdır.

PPC Pazarlama (PPC Marketing)

PPC veya Tıklama Başına Ödeme Pazarlama, reklamınız her tıklandığında ücret ödediğiniz bir reklam modelidir. Fiyatlandırma, içeriğinizin alaka düzeyine ve anahtar kelimelerinize göre belirlenir. Daha alakalı – daha ucuz PPC.

Programatik Reklamcılık (Programmatic Advertising)

Otomasyon ve algoritmalar kullanılarak, reklamlar geleneksel teklifler, teklifler ve pazarlıklar olmadan otomatik olarak satın alınır ve konumlandırılır.

Ulaşmak (Reach)

Dijital pazarlamada erişim, kampanyanızın dokunduğu toplam bilgisayar ve cihaz sayısını ifade eder. Ayrıca belirli gönderiler veya reklamlar tarafından da tanımlanabilir.

Tavsiyeler (Referrals)

Yönlendirmeler veya ağızdan ağza reklamlar, müşterilerin ailelerine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına ulaşacak dijital tanıtımlara ve güven oluşturan incelemelere katılmaya teşvik edilmesini içerir.

Reklamları Yeniden Hedefleme (Retargeting Ads)

Birinin sitenizden geri dönmesi, müşteri olarak onlardan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yeniden hedefleme reklamları, site ziyaretçileri siteden ayrıldıktan sonra izleme pikselleri ve çerezler kullanarak görüntülü reklamlar aracılığıyla projenizi hatırlatır.

Varlık Getirisi (ROA)

Varlık Getirisi, bir şirketin toplam varlıkları ile ilgili olarak ne kadar karlı olduğunu bilmenizi sağlar.

Yatırım Getirisi (ROI)

Yatırım Getirisi, bir yatırımın harcanan dolarlarla, yani bir pazarlama girişiminden yapılan satışlarla ilgili performansını veya karlılığını ölçer.

Şema İşaretlemesi (Schema Markup)

Schema Markup, arama motorlarına, mikro verileri kullanarak, sayfa içeriğinizin gelişmiş bir açıklamasını, sonuç sayfasında bilgilerinizi daha iyi temsil edebilmelerini sağlamak için kullanılan koddur.

Arama Reklamları (Search Ads)

Arama Ağı Reklamları, arama sonuçları sayfalarının üstünde (veya altında) görünür ve ürün veya hizmetinizi vurgular. Alakalı anahtar kelimeleri seçerek, reklamınız en iyi alan için teklif verir.

Segmentasyon (Segmentation)

Pazar bölümlendirme, daha büyük bir pazarı daha yönetilebilir bir hedefe bölmeye yardımcı olur ve genellikle demografi, konum, ihtiyaç veya ilgi alanına dayanır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu, doğrudan arama motorlarına hitap eden ve arama motoru kullanıcıları için en uygun sonuçları sıralamaya yardımcı olan taktikler kullanarak belirli bir web sitesine gelen organik trafiğin kalitesini ve miktarını iyileştirmeyi amaçlar.

Oturum Süresi (Session Duration)

Bir web sitesinin etkinliğini ölçerken analitiğin önemli bir bileşeni olan oturum süresi, bir kullanıcının bir sitede aktif olduğu süredir. Etkin olmadığında, bilgiler 30 dakika sonra (standart olarak) zaman aşımına uğrar.

Site Haritası (Site Map)

Site haritası, bir web sitesindeki sayfaların bir listesi veya düzenidir ve arama motoru tarayıcıları için sıralama için kritik öneme sahiptir. SEO'daki en iyi uygulamalar, genel site sağlığı için doğru site haritalarının anahtarı olarak kabul edilir.

Sosyal Destek ve Sosyal Reklam (Social Boost vs Social Ad)

Sosyal medya platformları, büyük ölçüde, bir gönderiyi bir ücret karşılığında artırmanıza veya tanıtmanıza olanak tanır. Daha sonra daha geniş bir kitleye ulaşacak, ancak yön veya demografik olarak nispeten az girdi var. Ancak Sosyal Reklamlar daha maliyetlidir ancak istenen gruba daha doğru bir şekilde hedeflenebilir.

Sosyal Medya Reklamları (Social Media Ads)

Reklamlar, sosyal medya platformlarını kullanarak bir marka oluşturabilir, bir hizmet pazarlayabilir, satışları artırabilir veya trafik çekebilir. Başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin büyük bir parçasıdırlar.

Yapılandırılmış Veri (Structured Data)

Arama motorlarına bir sayfa veya site hakkında ayrıntılı bilgi vermek ve alaka düzeyi sağlarken sıralamaya yardımcı olmak için kullanılan şema veya mikro veriler.

Etiketler (Tags)

Etiketler, sitelerde ve sosyal medyada ziyaretçilerin takip etmek istedikleri bilgileri izole etmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Instagram ve Twitter'da, kategori ve gönderilerin, yazarı takip etmeseler bile kullanıcılarla paylaşılabilmesi için hashtag'ler kullanılmaktadır. Bloglarda ve yayınlanan içerikte etiketler, sitedeki kullanıcıların beklentilerini karşılamak için ek içeriğe öncelik vermek için hemen hemen aynı şekilde kullanılır.

TikTok

Kısa, kişiselleştirilmiş videolar yayınlamak için daha genç bir demografi (%60'tan fazlası 16-24 arasında) tarafından kullanılan popüler bir sosyal medya sitesi. Sitenin 2021'de ABD'de 80 milyondan fazla aylık kullanıcısı var.

Başlık Etiketi (Title Tag)

Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak bir web sitesi sayfası için bir başlık oluşturan ve bir arama motorunun bir konuyla alaka düzeyini bilmesini sağlayan bir HTML öğesi (ve SEO gerekliliği). Aynı zamanda, bir bilgisayarda görüntülendiği şekliyle web sayfasının üst kısmındaki başlığın yanı sıra Meta Açıklamanın üzerindeki bir arama sayfası girişindeki başlıktır.

Satış Hunisinin En Üstü (ToFU)

ToFU (satış hunisinin en üstü anlamına gelir), bloglar, vaka çalışmaları ve etkinlikler kullanarak marka görünürlüğünü, ürün bilinirliğini ve potansiyel müşterileri sitenize çektiğiniz ilk aşamadır.

Trafik (Traffic)

Web sitesi trafiği, sitenizi günlük veya aylık olarak ziyaret eden ziyaretçi sayısıdır ve işinizi büyütmek için bir strateji oluştururken çok önemli bilgilerdir. Ziyaretçiler, organik aramadan ücretli reklamlara, SEO/içerik pazarlamasına kadar çeşitli kanallardan sitenize ulaşabilir.

Trafik Kaynakları (Traffic Sources)

Web sitesi trafiğinin altı ana kaynağı vardır: ücretli arama (bir reklam tıklanması), organik arama (arama sonuçlarından bağlantılı), yönlendirme (başka bir web sitesinden), sosyal (sosyal medyadan bağlantılı), doğrudan (adınızı bilir/adınızı yazar - tarayıcı kaynaklı), e-posta (bir e-postadan bağlantılı).

Twitter

Kullanıcıların etkileşimde bulunduğu ve takipçilerle paylaşımda bulunduğu orijinal mikroblog sitesi. Twitter'ın 68 milyondan fazla kullanıcısı var.

UTM İzleme (UTM Tracking)

Pazarlama veya reklam kampanyalarının veya içeriğinin performansını izlemenin bir yolu olarak, analitik izlemeye izin veren bir URL'nin sonuna bir UTM (Urchin İzleme Modülü) kodu parçacığı eklenebilir.

Kullanıcı Ara yüzü (UI)

UI veya Kullanıcı Ara yüzü, bir programın veya uygulamanın grafik düzenini ifade eder ve ekran düzeni, ara yüz animasyonları, görsel öğeler, geçişler gibi şeyleri içerir. Burası bir sitenin nasıl görüneceğine ve kullanıcının siteyle nasıl bir ara yüze sahip olacağına, yani renklere, butonlara, yazı tiplerine vs. karar verdiğiniz yerdir.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

UX veya Kullanıcı Deneyimi, bir kullanıcının bir siteyi kullanırken yaşadığı deneyimi ifade eder. Etkileşimli mi? Sezgisel? Çekici? Görsel olarak uyarıcı mı?

WordPress

İnternetteki tüm web sitelerinin %40'ından fazlasını temel olarak kolaylaştırmak için temalar ve eklenti mimarisi sağlayan en popüler açık kaynaklı web sitesi oluşturucu ve içerik yönetim sistemi (CMS).

W.O.T.W.

Her pazarlamacının, tasarımcının ve geliştiricinin kendilerini eğitmek için yaptığı bir şey. (Hafta sonu çalışın!)

Yoast

Bir WordPress eklentisi olan Yoast, WordPress topluluğu içinde 5 milyondan fazla aktif kuruluma sahip bir SEO site optimize edicidir. Hem ücretsiz hem de premium hizmetler sunan Yoast, acemilerden uzmanlara kadar SEO'yu destekler.

Her konuya değinmeye çalıştık, ancak bunun kapsamlı bir sözlük olmadığını biliyoruz. Bu, umarız, iyi bir referans noktasıdır. Dijital pazarlama veya web sitesi tasarımı ve geliştirme hakkında daha fazla sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

ETİKETLER: Web Tasarım, Yazılım, Sitesi, Seo, Araölar, Sözlük


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.