• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web tasarım ajansı nedir? Ne iş yapar?
Web tasarım ajansı nedir? Ne iş yapar?
Web tasarım ajansı nedir? Ne iş yapar?

Web tasarım ajansı bilindiği üzere, web tasarım hizmetleri veren şirketlerdir. Sadece web sitesi yapmakla kalmayan web tasarım ajansları, aynı zamanda tasarlamış oldukları sitelerde, teknik destek hizmetleri de sunmaktadır. Günümüz şartlarında birçok firmanın en önemli iletişim kaynağı web siteleridir. Bu siteleri tasarlayan şirketler web tasarım ajansı olarak nitelendirilmektedir. Web tasarım ajansı bir şirkete ait internet sitesini tasarlarken hangi süreçlerden geçileceği, sitelerin ne şekilde yapılacağı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Web tasarım ajansı ne iş yapar?

Verimli, profesyonel ve doğru bir şekilde tasarım çalışmaları yapan web tasarım ajansı işin başlangıcından sonuna kadar hep aktif bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. İşi yapmadan önce web tasarım ajansı, siteye ait firmaların rakip analizini gerçekleştirir. Çalışma planları bu yönde yapılır. Aynı şekilde web sitesinde kullanılacak görselleri ve içerikleri ile alakalı firmayla etkileşimde bulunur. Buna göre bir web sitesi tasarımı yapar. Web tasarım ajansı derlemiş olduğu görsel ve yazılı içerikleri sitenin hangi bölümlerinde etkili olacağı biçimde planlamaktadır. Kaliteli bir web tasarım ajansı kodlama ve tasarım çalışmalarında SEO kurallarına bağlı olarak çalışır. Sitede gereksiz kodlama kullanmaz. İnternet sitesinin hızlı çalışması için doğru hamleler yapar. Hazırlamış olduğu internet sitesinin kullanıcılar için yararlı olmasına ve kolay bir şekilde ziyaret edilmesine dikkat eder.

Web tasarım planlaması, tasarım ajansı için son derece önemli konulardan biridir. Ajans çalışmalara başlamadan önce iyi bir planlama yapmalıdır. Bu durum için ilk olarak hazırladığı siteye dair, sektördeki kaliteli ve önde gelen internet sitelerini inceleyip analiz eder. Bu duruma bağlı olarak sitelerin ziyaretçilere sağlamış olduğu yararlar için çeşitli fikirler üretmektedir. Görsel ve içerikleri titiz bir şekilde derleyip inceler ve bu içeriklerin doğru alanlarda kullanılmasına özen gösterir.

Web tasarım aşaması

Web tasarım süreci planlama sonrası başlayan süreçtir. Bu süreç hazırlanacak olan internet sitesinin yayına alınacağı zaman diliminde internet sitesinin hazırlanma süreci olarak bilinir. Bu süreçte profesyonel bir web tasarım ajansıyla çalışırsanız, sitenizin düzenli tasarlanması, arama motorlarında üst sıralarda yer alması gibi konularda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu süreçte önemli olan tek bir şey vardır. Web sitesinin kaliteli ve firmaların isteklerine uygun tasarlanmasıdır. Yani kısaca bu süreçte en önemli konu kullanıcılara ve web sitesi sahibine fayda sağlamaktır. Google gibi arama motorlarında görünür olmak ve ziyaretçilerin aramış olduğu bilgileri bulabilmesini sağlamak son derece önem arz eden konulardan biridir. Bu çalışmaların yapılabilmesi ancak profesyonel bir web tasarım ajansıyla mümkün hale gelecektir. Bu anlamda Web Tasarım Sistemleri sizlere profesyonel çözümler sunmaktadır.

Profesyonel anlamda hizmet vermeyen web tasarım çalışmalarını sadece geçici kazanç sağlamak ya da hobi olarak yapan kişilerin bu deneyimi, şirketlere sunabilmeleri mümkün değildir. Bu konuyla alakalı etkileyici ve iş gören web siteleri üretmek, profesyonel olmayan işletme ya da profesyonel tasarımcı olduğunu iddia edenler için mümkün değildir. Profesyonel web tasarım ajansları yapmış oldukları çalışmaları öncelikle demo olarak müşterilerine iletirler. Bu bağlamda müşterilerinin fikirlerini önemserler. Hem sektöre hem de firmaların kurumsal kimliklerine uygun bir tasarım ortaya çıkarmak için çalışırlar. Ancak bu durum profesyonel olmayan ajans ve bazı Freelancer’lar için mümkün değildir. Profesyonel web tasarım ajansları linklerin düzenlenmesi, sayfaların gözden geçirilmesi, tasarımın son kontrollerini tamamladıktan sonra siteyi yayına alır. Site hızı gibi testler elbette yayına alma önceden tamamlanır ve taahhüt edilen zaman diliminde site firma sahibine panel şifresiyle beraber teslim edilir.

Profesyonel web tasarım ajansı site tasarımı konusunda, firma sahipleriyle bilgi alışverişi yaparak çalışmalarını tamamlar. Site tasarımı bittikten sonra firmanın sektörüne uygun içerikler ve görsellerin siteye başarılı bir şekilde entegre edilmesini sağlar. Başarılı web tasarım ajanslarının bir kontrol listesi vardır. Bu listeye uygun hareket ederler. Çalışmaları ve analizleri bu liste üzerinden gerçekleştirerek site tasarımını tamamlarlar. Bu durumla birlikte proje tamamlanmış olur ve müşteri memnuniyeti sağlanır.

Web sitenin yayına alınması sonrasında internet sitesinin elbette, güncel kalması ve bu güncel halini sürdürülebilir şekilde devam ettirmesi son derece önemlidir. Profesyonel web tasarım ajansları bir site tasarımını tamamlayıp yayına aldıktan sonra müşterileriyle bağlantılarını kesmemektedirler. Sitenin yayına almasından sonraki süreçte müşterilerine teknik destek vermeye devam ederler. Sitenin gelişimini sürdürmesi için firmaya birçok konuda tavsiyeler ve hizmetler sunarlar. Bunun dışında web sitesinin güncellemelere ihtiyaç duyduğu konularda müşterilerine kalıcı çözümler sunarlar.

Google Search Console, Google Analytics gibi uygulamalar internet sitelerinin performans ölçümünü gerçekleştiren uygulamalardır. Google Analytics, internet sitelerine detaylı kullanıcı raporlarını sunma konusunda Google tarafından geliştirilmiş olan uygulamalardan biridir. Bunun dışında Google Search Console internet sitelerine ait olan organik aramalar ışığında trafik ve kelime istatistiği sunan önemli uygulamalardan biridir. Yine Google Search Console internet sitelerine ait iyileştirmeye yönelik tavsiyeler sunan bir programdır. Aynı zamanda bu çalışmaların sürdürülebilir olması için Search Console ile birlikte Pagespeed Insights uygulaması da hayatımıza girmiştir. Web tasarım şirketleri hazırlamış oldukları siteler için bu uygulamaları kullanmanızı önerirler. Bu uygulamalar sayesinde siteleriniz düzenli raporlamalar alır ve sitenizin gelişimi için sizlere bu uygulamalar bazı analiz ve istatistik sonuçları sunmaktadır. Bu uygulamaları tüm profesyonel web tasarım ajansıları web sitesi sahiplerine önermektedir.

İnternet sitesi hizmeti sunan firmalar SEO konusunda da sizlere yardımcı olmalıdır. Sitenizin SEO çalışmalarına uygun şekilde tasarlanması son derece önemli konular arasında yer almaktadır. profesyonel web tasarım ajansları sizlere SEO konusunda şu hizmetleri sunmalıdırlar;

·        Responsive tasarım (Mobil uyumluluk)

·        Kullanım kolaylığı sağlayan tasarımlar

·        SSL seritifkası

·        Google Analytics ve Google Search Console tanımları

·        Görsel ve yazılı içerik optimizasyonu

·        Doğru kod mimarisiyle tasarlanmış bir internet sitesi

·        Hızlı Hosting hizmeti

·        Ana sayfa ve diğer sayfalar için doğru tag ve description oluşturma

·        Gereksiz kodlamaların olmadığı temiz tasarım hizmeti

Bahsettiğimiz bu hizmetler SEO çalışmalarına uygun bir web sitesi için olmaz olmazlar arasındadır. Sizlere kaliteli bir web sitesi için bu hizmetleri sunan profesyonel web tasarım ajansları ile çalışmalısınız.

ETİKETLER: Web Tasarım, Ajans, Kurumsal, Tasarım


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.