• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar
Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar
Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Müthiş bir web tasarımı oluşturmak, e-ticaret mağazaları, bilgilendirici bloglar ve değişik her cins web sitesi için lüzumludur. Bir Hayli yeni işletme, minik şirket ve fertler, mahsullerinin veya fikirlerinin tanıtımını yapmak veya para kazanmak için web siteleri oluşturduğundan, web tasarımları her geçen gün ehemmiyetli hale geliyor.

Tüketiciler, daha fazla seçenek elde ettikleri için çekici olmayan ve kötü web tasarımlarına sahip web sitelerinden memnun kalmazlar. Bu nedenle, bir web sitesini çekici bulmazlarsa kapatırlar ve daha iyi bir alternatif ararlar. Bu nedenle artık web sitesi sahipleri web tasarımları üzerinde her zamankinden daha fazla çalışıyor. 

Ancak, çekici bir web sitesi oluşturmak pek çok şahsın düşündüğünden daha kolay değildir. Mucizevi bir web tasarımı oluşturmak için web tasarımcılarının veya sahiplerinin dikkate alması gereken birden fazla unsur vardır. Bu yazı bu unsurlardan bahsedeceğiz!

1. Estetik

Bir web sitesinin estetiği her şeyden daha önemlidir. Bir ziyaretçi bir web sitesine girdiğinde, web sitesinin estetiği, kullanıcıların dikkatini çekecek kadar çekici olmalıdır. Ayrıca, estetik açıdan hoş bir web sitesi, kullanıcıları web sitesinde daha uzun zaman geçirmeye ve web tasarımcısının yaratıcılığını ve sanatsal becerilerini takdir etmeye zorlayabilir. Öte yandan, kötü bir renk düzeni, hizalama ve resimlere sahip çekici olmayan bir web sitesi fazla dikkat çekmez ve kullanıcı deneyimini de etkileyebilir.

Estetiğin karmaşıklık anlamına gelmediğini unutmayın. Bu nedenle, becerilerinizi sergilemek için işleri karmaşık tutmanıza gerek yok. Bunun yerine, renk markanızı veya fikirlerinizi temsil eden web tasarımınızı basit tutmaya çalışın.

2. Logo Tasarımı

İkinci en önemli şey logo tasarımı. Web siteleri için logolar, web sitesinin adı kadar önemlidir. Etkileyici bir logo tasarımı oluşturmak ve yerleştirmek, insanların web sitesini hatırlamalarına yardımcı olabilir. Benzersiz bir kimliğe sahip olmak için logolar hemen hemen her web sitesi, kurum, marka, şirket vb. için gereklidir. Bu nedenle logonuzda özgünlüğü vurgulamalısınız, böylece ziyaretçileriniz pazardaki varlığınızı unutmaz.

Unutulmaz ve dikkat çekici logo tasarlama için iki seçeneğiniz var. İlk olarak, deneyimli bir logo tasarımcısı ile çalışmak. İkinci olarak, çevrimiçi logo tasarım hizmeti sunan ücretsiz bir araç kullanmak. Profesyonel bir logo tasarımcısı ile çalışmak, hizmetleri için oldukça yüksek bir meblağ gerektirdiği için, maddi gücünüz varsa iyi bir seçenektir. Buna karşılık, yeterli bütçeniz yoksa, bütçenizi bozmadan aynı amaca hizmet edebilecek bir çevrimiçi logo oluşturucuyu deneyin.

Logo oluşturucu hizmet veren web siteleri veya uygulamaları, başlangıç ​​için çok çeşitli logo tasarım şablonları sunar. Ayrıca, web sitenizin logosunu her ziyaretçinin dikkatini çekecek ve hafızalarında kalacak kadar çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz çeşitli yerleşik yazı tipi stilleri, simgeler, şekiller ve düzenleme araçları da sağlarlar.

3. Kullanıcı Dostu

Kullanıcı dostu olma, web siteniz kullanıcılar için geliştirilirken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli unsurdur, bu nedenle kullanıcıların deneyimleri her zaman önemlidir. Kullanıcı dostu bir web sitesi, ziyaretçiler üzerinde her zaman harika bir izlenim bırakır ve aynı zamanda kullanıcı dostu bir ara yüze sahip siteleri ziyaret etmeyi tercih ederler.

Renkler, basitlik ve her öğeyi mükemmel bir şekilde tamamladığınızda, kullanıcı deneyimini otomatik olarak geliştirir ve kullanıcıların web sitenizde kalmasını ve başka neler sunduğunuzu keşfetmesini sağlayacaktır.

4. Duyarlılık

Web tasarımı açısından yanıt verebilirlik, web tasarımlarını her türlü ekranı veya cihazı destekleyecek şekilde oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır. Bu nedenle her web tasarımcısının göz önünde bulundurması gereken en önemli unsurlar arasındadır. Duyarlılığı koruduğunuzda, web sayfalarınız her cihaza, işletim sistemine ve web tarayıcısına göre mükemmel şekilde oluşturulur.

Duyarlı tasarımlar zamanın ihtiyacıdır. İnternet gezginleri, web sitelerini ziyaret etmek için çok çeşitli cihazlar ve tarayıcılar kullanır. Bu nedenle, her web sitesi, daha iyi performans için herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için duyarlı olmalıdır.

5. Düzen

Web sitenizi daha çekici ve gezinmesi kolay oluşturmak için z-desenli, asimetrik, kartlar, yatay şeritler, tam ekran, bölünmüş ekran vb. dahil olmak üzere web siteniz için kullanabileceğiniz çok sayıda düzen vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğine ve ziyaretçilerinizi cezbedeceğine inandığınız herhangi bir düzeni seçebilirsiniz.

6. Görüntüler ve Videolar Yerleştirme

Görüntüler ve videolar, bir blog veya bir e-ticaret mağazası olsun, hemen hemen her web sayfasının önemli bir parçası haline geldi. Bu grafik öğeler, mesajı iletmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanılır. İnsanlar genellikle okuduklarını unutur ama gördüklerini kolay kolay unutamazlar. Bu nedenle, bunları eklemek, web sitesi sahiplerine birçok fayda sağlar.

Ancak rastgele resim, infografik ve diğer görsel öğelerin eklenmesi herhangi bir fayda sağlamaz. Web tasarımcıları onları her zaman daha değerli oldukları bir yere yerleştirmelidir.

 

ETİKETLER: Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.