• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Sitenizin Bakım Gerektirmesinin 5 Nedeni
Web Sitenizin Bakım Gerektirmesinin 5 Nedeni
Web Sitenizin Bakım Gerektirmesinin 5 Nedeni

Bir web sitesi tasarlarken ve geliştirirken, birçok işletme sahibi, uzun vadeli bir site bakım planına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Web sitesi bakımı, web sitenizin sağlığı için çok önemlidir, hatta bir e-ticaret işi yürütüyorsanız. Bir hatayı düzeltmek veya sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bir özellik uygulamak olsun, küçük ama düzenli güncellemeler yapmak web sitenizi yönetmenin önemli bir parçasıdır.

Bu makalede, web sitesi bakımına ihtiyaç duymanızın beş nedeni var.

1. Saldırıya Uğramaktan Kaçının

En önemli neden en bariz olanıdır: güvenlik. Veri ihlalleri, bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını istismar eden ve yüksek trafikli siteleri ele geçiren, hassas kullanıcı bilgilerini ortadan kaldıran ve bazı uç durumlarda tüm web sitesini kapatan haberleri hepimiz duyduk. 

Sitenizin saldırılara kurban gitmesini önlemek için, böyle bir olaydan önce, sırasında ve sonrasında adımlar içeren bir güvenlik protokolü oluşturmanız gerekir. Ayrıca, bir yazılım parçası ne kadar eski olursa, bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarını o kadar çok çözmesi gerekir. 

Eski kod üzerinde çalışan yavaş bir web sitesi genellikle kolay bir hedeftir çünkü bilgisayar korsanları çok fazla sorun yaşamadan bu web sitesini kullanabilir. Sitenizi düzenli olarak güncelliyor ve iyileştiriyorsanız veya bir web sitesi bakım paketine yatırım yaptıysanız, benzer saldırıların kurbanı olma olasılığınız daha düşüktür.

Örneğin, WordPress'teki en popüler eklentilerden biri olan İletişim Formu 7'deki kritik ve potansiyel olarak zarar verici bir kısıtlanmamış dosya yükleme hatası yakın zamanda yamanmıştır. Bu form için sürüm 5.3.2 güncellemesi, bu formu yükleyen 5 milyon aktif siteyi korumak için çok ihtiyaç duyulan bir çözümle birlikte gelir. 

Bununla birlikte, web sitesi bakımına kaynak ayırmadan, bu sitelerin sahipleri, maalesef bir saldırı ile karşılaşana kadar ilk etapta formla ilgili sorunu bilmiyor olabilirler. 

2. Güncellenen Özellikler ve Kaynaklar

Site güncellemeleri, web sitenize gelişmiş özellikler ve ek işlevler sağlar. En iyi sonuçlarla sitenizin olabildiğince sorunsuz çalışmasını sağlar. Ayrıca, sitenizde çalıştırmış olabileceğiniz tüm eklentileri güncelleyerek kullanıcılarınıza daha iyi bir genel site deneyimi sağlar.

Bu güncellemeleri ne kadar erken uygularsanız, siteniz yeni özellikleri veya işlevleri o kadar çabuk alır. Ne kadar uzun süre beklerseniz, nihayet sitenizi güncellediğinizde bir sorunla karşılaşma olasılığınız o kadar yüksek olur. Ne kadar çok güncelleme yaparsanız, sorunlar o kadar az ortaya çıkacaktır.

3. kaynakları Uzun Dönemde Kaydedin

Güncellemeleri hemen yerine daha sonra yüklemek için gereken çaba oldukça fazladır. Site üzerindeki etki daha büyük olduğu için geliştiricinin güncellemeleri yapmak için daha fazla zaman harcaması gerekecektir.

Düzenli web sitesi bakımı, bir teşhis biçimi işlevi görür. Tıpkı doktorunuzdan düzenli kontroller yaptırmanın daha ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabileceği gibi, web sitesi bakımı da küçük hataların önemli sorunlara dönüşmesini önleyebilir. Web siteniz, onu koruyan profesyonellerden oluşan bir ekibin elindeyse, zamandan, paradan ve emekten tasarruf edebilirsiniz. Uzun vadede faydalarını göreceksiniz.

4. Kolay Virüs Temizleme

Tüm güvenlik önlemleri alınmış olsa bile, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım almak her zaman bir endişe kaynağıdır. Bir web sitesi bakım paketine sahip olmak, bazı kişilerin virüsü hızla araştırıp kaldıracağı, web sitesini temizleyeceği ve verileri mümkün olan en kısa sürede geri yükleyeceği anlamına gelir. 

Bu durum, virüs nedeniyle web sitenizi kara listeye alan arama motorları ve tarayıcılarla iletişim kurmayı da içerir. Virüslere karşı %100 korunamazsınız, ancak sitenizin bakımını yapan profesyonellerden oluşan bir ekibe sahip olmak, hacklemeyi daha zor ve daha az çekici hale getirecektir. Olması durumunda, verimli bir şekilde adreslenebilir ve düzeltilebilir.

5. Yedeklemeler

Veri kaybı ister kötü niyetli bir bilgisayar korsanlığından, ister hoşnutsuz bir yükleniciden veya insan hatasından kaynaklansın, işletmelerin ihtiyacınız olmadan önce yerinde bir kurtarma planı olması gerekir. Web siteniz tamamen silinirse, web siteniz bakımlıysa, yani web sitenizin günlük yedeklerini alıyorsanız sıfırdan başlamanıza gerek kalmaz. Bir felaket meydana gelirse, aylar değil, dakikalar içinde yedeklenebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenizi Web Tasarım Sistemleri ile Koruyun

Her şeyi uzmanların ellerine bırakın. Her şeyi kendi başınıza yapmayı unutun ve web sitenizin bakımını sizin için yapmamıza izin verin. Web Tasarım Sistemleri’nin deneyimi ve web güvenliği çözümleri, web sitelerini potansiyel tehditlerden korumaya yardımcı olmak için bize güvenilir uzmanlık sağlar. 

ETİKETLER: Bakım, Web Tasarım, Sitesi


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.