• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
“Türkiye’de e-ticaretin 2022’de 600 milyar liralık hacme ulaşması öngörülüyor”
“Türkiye’de e-ticaretin 2022’de 600 milyar liralık hacme ulaşması öngörülüyor”
“Türkiye’de e-ticaretin 2022’de 600 milyar liralık hacme ulaşması öngörülüyor”

Küresel e-ticaret hacminin 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 4,9 trilyon dolara ulaştığını; 2022’de bu rakamın 5,5 trilyon dolara ulaşacağının öngörüldüğünü hatırlatan Ömer Nart, “Online perakende satışlarının 2023 yılında yaklaşık 6,5 trilyon dolar olabileceği tahmin ediliyor. Küresel e-ticaretin toplam perakende satışlardaki payı 2021’de yüzde 21’e yükseldi. Bu oranın 2026 yılına kadar yüzde 24’e ulaşması öngörülüyor.” sözlerini kaydetti.

Ömer Nart, Türkiye’de e-ticaret hacminin 2021 yılında 380 milyar liraya ulaştığını; bu rakamın 2022 yılında 600 milyar liralık hacme ulaşmasının öngörüldüğünü bildirdi. 2021’de e-ticaret hacminin 2019’a göre yaklaşık yüzde 70 arttığına işaret eden Nart, “2021 yılı itibarıyla e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı 484 bin 347 rakamına ulaşırken, 14 bin 700 şirket kendi sitesinden e-ticaret faaliyetinde bulunuyor. 2021 yılında e-ticaretin genel ticarete oranı yüzde 17,7 olarak açıklandı.” ifadelerini kullandı.

“Küresel e-ticaret, küresel perakende ticaretin yüzde 21’ini oluşturuyor”

E-ticaretin son 10 yılda gelişen bir ekosistem olduğunu; 2010’lu yıllardan önce altyapı ve güven sorunları bulunduğunu anlatan Nart, e-ticaret teknolojilerinin gelişmesi ve devletin bu sektöre yönelik destekleri ile e-ticarette son 10 yılda büyük bir gelişme yaşandığını ve tüketicilerin de e-ticaretin konforuna alıştığını söyledi.

Pandeminin bunun için tetikleyici bir faktör olduğuna işaret eden Nart, “E-ticaret ile market alışverişleri de dahil olmak üzere hemen her şeyin satın alınabileceği, beğenilmeyen ürünlerin koşulsuz iade edilebileceği ve e-ticaret sitesinden ürün seçme kolaylığı gibi faktörler, tüketicilerin online alışverişe yönelmesini hızlandırdı. Günümüzde küresel e-ticaret, küresel perakende ticaretin yüzde 21’ini oluşturuyor. Bu oran, her geçen yıl öngörülemeyen bir artış kaydediyor. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu oran yüzde 50’leri aşacaktır. Bunun sebebi, tüketicilerin e-ticareti benimsemesi ve alışveriş alışkanlıklarını e-ticarete yönlendirmesidir.” diye konuştu.
 

WORLDEF Başkanı Nart, Türkiye’nin e-ticaretteki potansiyeline dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Global e-ticaret markaları da Türkiye’nin bu potansiyelini görüyor. Örneğin; Rusya’nın en büyük e-ticaret pazar yeri Ozon.ru, kısa süre önce Türkiye pazarına girdi. Bunun gibi Türkiye’yi odağına alan birçok global e-ticaret markası ve platform var. Türkiye’nin stratejik konumu, dış politikadaki tutarlı hamleler, e-ticaret altyapısındaki gelişmeler, ekosisteme yönelik regülasyonlar, lojistik sektöründeki iyileştirmeler ve dünyanın en iyi 10 havalimanı arasında ikinci sırada yer alan İstanbul Havalimanı gibi faktörler, Türkiye’yi e-ticaret için cazip hale getiriyor. Bu sebeple Türkiye’nin bölgesel e-ticaret merkezi olmaması için hiçbir sebep yok. Bilakis Türkiye, hem bölgesel hem de global e-ticaret için merkezi bir konumda bulunuyor.”

Nart, salgında tedarik zincirinin kırılması sebebiyle Türkiye’nin Çin’den sonra üretim ve tedarik merkezi haline geldiğini; özellikle Avrupa ülkelerinin tedarik için rotasını Türkiye’ye çevirdiğini ifade ederek, e-ticaretin bu noktada kilit bir rol üstlendiğini; Türk perakende e-ticaret markaları ve tedarikçilerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi.
 

WORLD E-COMMERCE FORUM‘un, Türkiye’yi bölgesel e-ticaret merkezi yapma vizyonuna bir adım daha yaklaştırdığını belirten Ömer Nart, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl 21 binden fazla katılımcıyı ağırladık. Önümüzdeki yıl hedefimiz 100 bin kişinin katılacağı dev bir B2B etkinliği organize etmek. Türk markalarını global e-ticaret ekosistemi ile buluşturan WORLD E-COMMERCE FORUM, Türkiye’nin e-ticaretteki potansiyelini ortaya çıkarmak için önemli bir rol üstleniyor. WORLDEF olarak bu bilinçle e-ticarete katkı sunmaya devam edeceğiz.”
 

 

ETİKETLER: Worldef, ETicaret, Yazılım, Dünya


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.