• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Kurumsal Web Siteniz İçin Bilgi Mimarisini Anlama
Kurumsal Web Siteniz İçin Bilgi Mimarisini Anlama
Kurumsal Web Siteniz İçin Bilgi Mimarisini Anlama

Hedef kitleniz ne olursa olsun, bir web sitesi kurarken “kullanılabilirlik” her zaman bir öncelik olmalıdır. Siteniz sorunsuz çalışan bir yapı ile çalışmalıdır.

Mantıklı, Ziyaretçilerin anlaması kolay ve etkileşim kurmak kurumsal bir web sitesinde önemlidir.

Kullanıcılar sitenize geldiğinde ihtiyaç duyduklarını bulabileceklerinden, içerikle etkileşime geçebileceklerinden ve mücadele etmeden işlem yapabileceklerinden emin olun. İnsanların sadece "aldığı" organize bir web sitesi oluşturma kavramına bilgi mimarisi (IA) denir. Peki neden bilgi mimarisine ihtiyacınız var ve kurumsal web siteniz için neleri bilmeniz gerekiyor?

IA Kurumsal Web Siteleri için Neden Önemlidir?

Kurumsal şirketler için, akıcı ancak katmanlı bir gezinme oluşturmaya odaklanmak önemlidir. Kişiler ve iş birimleri ile başladık

İster bir milyon ziyaretçiniz olsun ister ayda sadece iki kişi olsun, IA herhangi bir web sitesi için önemlidir. Ancak kurumsal web sitelerinde, site trafiği, web sayfası sayısı veya içerik türleri (ürün sayfası, bloglar, kaynaklar vb.) açısından daha büyük bir ölçekte çalıştığınız varsayılır. Tüm bu faaliyetlerle birlikte, yapısal olarak sağlam olmayan bir site, gerçekleşmeyi bekleyen bir felakettir.

Bu nedenle uzmanlar, kullanıcı ara yüzüne (UI) göre kullanıcı deneyimine (UX) öncelik verilmesini önermektedir. UX, işlevsellik ve yapısal düzeni ifade ederken, UI daha çok görsel tasarım bileşenlerine odaklanır. İken UX ve UI el ele, gezinilebilen zor çekici bir web sitesi iş hedeflerinizi sunulmaz.

Hick Yasasından Yararlanın

Hick Yasası, bir tüketicinin çok fazla seçenekle karşı karşıya kaldığında bunalacağını belirtir, web siteniz için bilgi mimarisi oluştururken hatırlanması gereken önemli bir nokta

Hick Yasası, insanlara çok fazla seçenek sunulursa ya herhangi bir seçim yapamayacaklarını ya da karar vermelerinin önemli ölçüde daha uzun süreceğini belirtir. Bu, bir web sitesi kullanıcı akışında aynı anda çok fazla seçenek sunduğunda olur.

Örneğin, giyim satan bir web sitesine girerseniz ve kataloğundaki 100 ürünün tümü ana sayfada sunulursa, bunalırsınız. İlk önce hangi öğeye tıklamalısınız? Pencereyi kapatmak ve pes etmek için tüm görüntüler arasında saatlerce dolaşabilirsiniz.

Bilgi mimarisinin kralı mı? Amazon'un sezgisel ara yüzü, başarılarının arkasındaki en büyük bileşenlerden biridir. Bilgi mimarisinin kralı mı? Amazon'un sezgisel, aradığınızı bulması kolay tasarımı, başarılarının arkasındaki en büyük bileşenlerden biridir.

Bunun yerine, popüler bir ceket, bir çift ayakkabı ve bir elbise gibi en çok satanlardan birkaçını veya hatta yalnızca ürün kategorilerini öne çıkarmak için ana sayfanızı daraltın. Daha az seçenekle, seçim yapmak daha kolaydır. Bu arada, tarayıcıların alt kategorilerle birlikte kapsayıcı giyim kategorileri arasında ayrıntıya inmesine ve alakalı olmayan seçenekleri atlamasına olanak tanıyan yapılandırılmış bir gezinme menüsü oluşturabilirsiniz.

İş Hedeflerinizi Düşünün

Ürününüze veya hizmetinize bağlı olarak, bilgileri yapılandırmanın en iyi yolunu belirlemeniz gerekir. Çoğu web sitesi altı temel yapısal biçim etrafında tasarlanmıştır:

Hiyerarşik

Ardışık

Matris

Başlık

Kronolojik

Kitle

Hiyerarşik, giyim mağazasının gezinme menüsü için yukarıdaki örneğimizde yansıtılan popüler bir seçenektir, kronolojik ise tarihe dayalı organizasyonu ifade eder ve bloglar ve haber kaynakları için popüler bir seçimdir. Birden fazla yapısal format kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin, haber kuruluşları sayfanın üst kısmındaki son dakika haberlerine öncelik verme eğiliminde olsa da konulara (ör. siyaset, iş, spor, eğlence vb.) göre ayrılmış hiyerarşik bir gezinme menüsü göreceksiniz.

Kullanıcı Amacını Anlayın

İşlevsel olmayan bir web sitesi oluşturmanın en kolay yollarından biri, siteyi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre değil, sanatsal zevklerinize göre tasarlamaktır Genel gezinme yapınızın hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre karşılanması gerekir.

İnsanların neden web sitenize geldiğini anlayın. Web sitelerine göz atan üç tür kullanıcı (kişi) vardır ve her bir kişinin farklı bir amacı vardır:

Bilgilendirici kullanıcılar: çalışma saatleri veya iletişim bilgileri gibi belirli ayrıntıların peşindedir.

Eğitim kullanıcıları: yetkili bilgi arıyordur.

İşlemsel kullanıcılar: harekete geçmeye ve harekete geçirici mesajı (CTA) takip etmeye hazırdır.

Sunduğunuz hizmeti veya ürünü ve bu kullanıcı kişilikleriyle nasıl uyumlu olabileceğini düşünün. Hedef kitlenizin büyük bölümünün işlem yapan kullanıcılardan oluştuğunu tespit ederseniz, ürüne bağlı olarak insanları anında satış veya iletişim akışına yönlendiren bir web sitesi oluşturmak isteyeceksiniz. Bilgilendirici ve eğitici kullanıcıların bilgi ve bilgiye anında erişmesi gerekir.

Mobil Öncelikli Bir Tasarım Düşünün

Mobil öncelikli ve duyarlı web tasarımları, sitenizin ve bilgi mimarisinin cihazdan bağımsız olarak hedef kitleniz için çalışmasını sağlar.

Dünya çapındaki tüm internet aramalarının yarısından fazlası mobil cihazlardan kaynaklanmaktadır, bu nedenle masaüstünde çalışan ancak akıllı telefon veya tablette çalışmayan bir web sitesi oluşturmayı göze alamazsınız. Mobil arama ve göz atma öncelik olmalıdır, bu nedenle web sitenizin bir kişinin hangi cihazı kullandığından bağımsız olarak sorunsuz bir deneyim sunduğundan emin olun.

Bazı davranışlar değiştirilecek olsa da mobil öncelikli bir yaklaşım, web sitenizin her boyuttaki ekranda iyi çalışmasını sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için, web sitenizin arka ucunun otomatik olarak kontrol edilecek ve herhangi bir ekran boyutuna uyacak şekilde ayarlanacak şekilde kodlandığı duyarlı bir tasarım planı kullanın. Ayrıca, Google'ın mobil arama sonuçlarına öncelik verdiğini unutmayın, bu nedenle mobil öncelikli bir yaklaşım SEO sıralamanızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Yapısal Bütünlüğe Odaklanma

İşlevsel bir web sitesi oluşturmanın yanı sıra sitenizi yavaşlatacak ve son kullanıcılarınız için baş ağrısı oluşturacak hiçbir şeyden kaçının. Karmaşık kodlama güzel web siteleri oluşturabilir, ancak indirme hızlarını yavaşlatabilir veya beklenmeyen aksaklıklar yaratabilir. Web tasarımı söz konusu olduğunda, daha az her zaman daha fazladır ve süreçler veya sayfa yüklemeleri arasında gezinen bir web sitesi çok fazla trafik çekecek bir web sitesi değildir.

Yapısal bütünlük siber güvenliğe öncelik vermelidir. Bir finans kurumu olmasanız veya ödemeleri işleme koymasanız bile, e-posta adresleri hala inanılmaz derecede değerlidir ve bir veri ihlali durumunda ele geçirilebilir. Proaktif olun ve aşağıdakiler gibi güvenlik protokollerini entegre edin:

- Dolandırıcılığı tespit etmek için çalışan makine öğrenimi algoritmaları

-Blok zinciri

-Hash protokolleri

Etkili Bir Kurumsal Web Sitesi Tasarlayın

İnsanlar girişim kelimesini duyduklarında genellikle B2B'yi düşünürler. Gerçek şu ki, tüketici odaklı bir web sitesi bile kurumsal olabilir, çünkü terim türden ziyade miktarı tanımlar. Unutmayın, Facebook (şimdi Meta), aldığı trafik hacmi nedeniyle kurumsal bir web sitesi olarak nitelendiriliyor.

İşlevsel olan ve iş hedeflerinizi destekleyen bir kurumsal web sitesi oluşturmak zor olmak zorunda değildir, ancak temel web tasarım ilkelerinin, yani bilgi mimarisinin anlaşılmasını gerektirir.

ETİKETLER: Web, Tasarım, Kurumsal, Mimari


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.