• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Kullanılabilirlik Sorunları İçin Web Sitenizi Nasıl Analiz Edebilirsiniz?
Kullanılabilirlik Sorunları İçin Web Sitenizi Nasıl Analiz Edebilirsiniz?
Kullanılabilirlik Sorunları İçin Web Sitenizi Nasıl Analiz Edebilirsiniz?

Web sitesi kullanılabilirlik testi, bugünlerde yeni bir web sitesi oluşturmanın en önemli yönlerinden biridir. Özellikle bir kullanıcının, kullanıcı deneyimi eksikliği nedeniyle web sitenizi terk etme olasılığı varsa, web sitenizin kullanıcılarınıza en güzel ve gezinmesi kolay ara yüzü sunması gerekir.  

Popüler olarak UX testi olarak bilinen süreç, farklı platformlar ve cihazlar arasında tutarlılık sağlarken web sitenizdeki kullanım kolaylığını kontrol etmek içindir. Kullanılabilirlik testi, kullanıcıların hedeflerini engelleyebilecek sorunları belirlemek için yeni piyasaya sürülen veya neredeyse piyasaya sürülmeye hazır bir ürünle kullanıcıların gerçek zamanlı etkileşimlerinin gözlemlenmesini içerir. 

Zaman zaman, belirli özelliklere âşık olan geliştiriciler, UX boşluklarını umursamama eğilimindedir. Bu da benzersizliği denerken kullanılabilirlik gereksinimlerini karşılamayı göz ardı etmektir. Her iki durumda da kullanıcı deneyiminden ödün vermeden kullanıcılara en iyi hizmeti verebilecek bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı kullanılabilirlik testi hizmetlerine başvurabilirsiniz. 

Hızlı bir şekilde inceleyelim ve kullanılabilirlik testinin faydalarını ve türlerini anlayalım. Kullanılabilirlik sorunları için web sitenizi analiz etme sürecinin tamamını keşfedelim: 

Kullanılabilirlik testi, kolay düzeltmeler için UX sorunlarını ortaya çıkardığından, geliştirme devlerinin ve web sitesi test şirketlerinin zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Her döngüde UX'i yükseltebilecek yinelemeler üzerinde çalışmak daha uygun hale geldiğinden, süreç genellikle prototip oluşturmanın en erken aşamalarında başlar. Kullanılabilirlik testinin en önemli faydalarından bazıları şunlardır: 

 

Kullanıcı beklentilerini karşılayan ürünler yaratmak 

UX tutarsızlıklarının erken tespiti 

Yapı hakkında tarafsız geri bildirim toplayın 

Yanlış ürün oluşturma riskini engeller.

 

Tüm paydaşları ürün araştırma verileri, değişiklik gereksinimleri ve kullanıcı hedefleri ile uyumlu tutun. 

Sonuçlar söz konusu olduğunda, UX test girişimlerinizle sağladığınız faydalar, kullanılabilirlik testleri yürütmek için seçtiğiniz yönteme bağlıdır. 

Bu tekniklerin her biri, yapılandırılmış oturumlar için yönetilen çağrılar, açık uçlu oturumlar için keşif, denetimsiz testler için denetlenmeyen olarak yaklaşımlarına göre değişir.

Kullanılabilirlik testinin temellerini anlayan tüm bilgilerle birlikte, erken analiz gerçekleştirmenin kullanılabilirlik sorunlarından kaçınmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmeye başlamanın zamanı geldi. 

Kullanılabilirlik Testi Nasıl Yapılır? 

UX testleri yapmanız gerektiğinde, kullanıcıların hangi yöntemin en iyi olduğu konusunda bir soru sorması çok olasıdır. Bununla birlikte, çoğu geliştirme şirketi ve kullanılabilirlik testi hizmeti, UX kontrollerini çalıştırmak için gerektiğinde denetlenen kullanılabilirlik testine odaklanır. Yönetilen kullanılabilirlik testi yaklaşımı, kullanıcının vücut dilini gözlemlemek için alan sağlarken ve takip sorularını teşvik ederken, verilen sistemle ilgili en derin öngörülere sahip olmaya yardımcı olur. Nasıl çalıştığını öğrenelim. 

Adım 1: Testleri Planlayın 

Kullanılabilirlik testinin ilk adımı, test için tüm gündemin planlanmasıyla çalışır. Düzenlenmiş test durumunda, UX testlerini gerçekleştirmek için uygun bir laboratuvar ayarının olması gerekir. Testleri çalıştırmak için alanlar üzerinde çalışmayı ve testleri çalıştırmak için öğeleri tanımlamayı içerebilir. Ayrıca süreç, test ekipleri oluşturmayı, test oturumları düzenlemeyi ve başarıya yönelik metrikleri belirlemeyi amaçlar.  

Bunun da ötesinde, planlama aşaması, projenizin hedeflerine dayalı olarak test kapsamını tanımlamanızı bile gerektirir. Ayrıca, test ekipleri genellikle planlama aşamasında, ürün arka planına dayalı test komut dosyaları yazarak çalışırlar. 

2. Adım: Kullanıcıları Tanımlayın 

Planlamadan sonra işe yarayan bir sonraki büyük adım, test süreci için kullanıcıları tanımlamaktır. Çoğu zaman, bu kullanıcılar yaş, cinsiyet, gelir kapsamı ve benzer uygulamalarla ilgili deneyim gibi demografik bilgileri değiştirir.

Kullanıcıları tanımlama yolunda sağlamanız gereken bir şey, test kullanıcılarınızı bulmaktır. Bunun için rastgele insanlardan size yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Kullanılabilirlik testinin amacı, gerçek dünya kullanımındaki olası sorunları belirlemek olduğundan. Her zaman yalnızca gerçek dünyadaki kullanıcılar tarafından yapılmalıdır.  

3. Adım: Sunucu Testleri 

Şimdi, kontrolü ele almanın en önemli adımı bu. Bu nedenle, testçiler kurulum konusunda kendilerini rahat hissetmeli ve test planınızı kolayca üstlenebilmelidir. Bu adım, test kullanıcılarına net talimatlar vermenizi gerektirir. Ayrıca, hedeflerinize ulaşmanın yolunu ortaya koymaya direnirken, hedefleri onlarla paylaşmaya çalışabilirsiniz. Test süreci kesintisiz olmalı ve testçileriniz herhangi bir tavsiye veya sonuçla yönlendirilmemelidir. 

Kullanılabilirlik testinde test ekiplerinin rolünün yalnızca kullanıcı davranışını dinlemek ve gözlemlemek olduğunu unutmayın. Herhangi bir olumsuz ve olumlu geri bildirimin kolayca kaydedilmesi için test kullanıcılarına eylemlerini yüksek sesle söylemeyi tercih etmelisiniz.  

Testleri tamamladıktan sonra, ürünle ilgili nicel ve nitel verileri toplamaya çalışabilirsiniz. Örneğin, kullanıcının ürün hakkındaki düşünceleri, kullanım kolaylığı, beğendiği ve beğenmediği şeyler, önerilen değişiklikler ve sizinkine kıyasla rakibin ürünü hakkındaki geri bildirimler. 

Adım 4: Veri Analizi 

Testlerle işiniz bittiğinde, atmanız gereken bir sonraki adım, toplanan bilgileri analiz etmektir. Testlerden geliştirdiğiniz tüm önemli bilgileri vurguladığınızdan emin olun.  

Excel sayfaları oluşturabilir ve kullanılabilirlik, görseller ve diğer faktörler gibi farklı bölümler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılardan web sitesinde yürüttükleri oturum açma, ödemeler vb. gibi farklı işlemler için web sitesini derecelendirmelerini isteyebilirsiniz. 

Ayrıca, beklenmeyen eylemleri belirlemek için tüm bu verileri, kullanıcı notlarını ve (varsa) kayıtları inceleyebilirsiniz. Süreçten elde edilen tüm bilgileri gruplayabilirsiniz. Hepsinin üstesinden gelmek için yolunuzu açarken niteliksel metrikleri de keşfedebilirsiniz. 

Adım 5: Test Raporları Geliştirin 

Açıklayıcı ve çalışması kolay bir rapor geliştirmek için tüm hedeflerin, özelliklerin ve sorunların bir özetini oluşturmalısınız. 

Ayrıca, web sitesi kullanılabilirlik testine katılan test katılımcılarının her biri için bir sayfa oluşturabilirsiniz. Yanıtları analiz etmek için farklı metodolojilerin uygulanmasına yardımcı olabilir. Mevcut sistem üzerinde yapılan önerileri dikkate alarak tüm olumlu ve olumsuz sonuçları testlerde barındırabilirsiniz.

Tüm bilgiler ekibinizle yüz yüze toplantılarda tartışılmalıdır. Web sitenizin kullanılabilirlik hedefleriniz için en uygun çözümleri bulmanıza yardımcı olacağından. 

Sonuç olarak, hepimizin olaylara karşı kendi bakış açılarımız var. Kullanılabilirlik testi, düşünce süreçlerini, karşılaştıkları sorunları ve aradıkları çözümleri anlamak için farklı insanları bir araya getirmekle ilgilidir. 

Daha da önemlisi, tüm farklı bakış açıları için çalışabilen bir web sitesi gibi evrensel bir ürün oluşturduğunuzda. Kullanılabilirlik testi, herhangi bir UX hatasının kaymasını önlemenin anahtarı olarak çalışır. Yukarıdaki kılavuzun, bir sonraki web sitesi kullanılabilirlik testi girişimlerinizi çok daha kolay bir şekilde yürütmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

ETİKETLER: Web Sitesi, Analiz, Sorunları


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.