• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Kullanıcı Amacı için Web Sitenizi Optimize Etmek: Üç Basit İpucu
Kullanıcı Amacı için Web Sitenizi Optimize Etmek: Üç Basit İpucu
Kullanıcı Amacı için Web Sitenizi Optimize Etmek: Üç Basit İpucu

Hemen çıkma oranı yüksek bir web sitesini kimse istemez. Sayfanın hemen terk edilmesi iki büyük faktörden kaynaklanır:

1-     Hedef kitlenizle alakalı olmayan bir ürününüz veya hizmetiniz var. Eğer durum buysa,

2-     Web siteniz, tüketicilerin web sitenizle etkileşim kurmasını zorlaştıran öğeler içeriyor.

Sorununuz 1 ise, web tasarım için odaklanmaktan daha büyük endişeleriniz var. Bununla birlikte, ziyaretçiler hüsrana uğruyorsa ve gezinmesi ve anlaşılması daha kolay web sitelerini bulmak için ayrılıyorsa, sitenizin tasarımını gözden geçirme ve değişiklik yapma zamanı gelmiştir. Kullanıcı dostu olması ve kullanıcı amacına öncelik vermesi için web sitenizi en iyi uygulamalarla optimize edin.

"Kullanıcı Amacı" ve Kullanıcı Türlerini Anlayın

Kullanıcı amacı, bir kullanıcının neyi "aradığını" veya belki de daha doğru bir şekilde neyi başarmaya çalıştığını gerçekten anlamayı ifade eder. İster B2C'de ister B2B'de olun, ziyaretçilerin web sitenize neden geleceğini düşünmeniz gerekir. Üç genel kullanıcı kategorisi vardır:

1. Bilgilendirici Kullanıcılar

Bu izleyiciler bilgi toplama veya araştırma aşamasındadır. Doğru web sitesine ulaştıklarında satın almaya veya daha fazla bilgi talep etmeye hazır olabilirler veya olmayabilirler. İlk önceliği, ürününüz veya hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, ihtiyaçları veya hedefleri ile uyumlu olup olmadığını belirlemek ve potansiyel olarak sizinle iletişime geçmektir.

✅ Bu kullanıcılar, bir mağazadaki müşterilere "sadece göz atmaya" eşdeğerdir; en önemli şey, önemli ürün veya iletişim bilgilerinin ana sayfanızda mevcut olduğundan veya başka bir şekilde bulunmasının kolay olduğundan emin olmaktır.

 2. Eğitim Kullanıcıları

Eğitim kullanıcıları öğrenmeye hazır. Bir sektör veya belirli bir konu hakkında bilgi arıyorlar. Bu kişiler, bir harekete geçirici mesajı (CTA) takip etmek için motive olabilir veya olmayabilir, ancak yetkili, çekici içerik ararlar. Bu tür yüksek kaliteli içerikler yayınladığınızda, bir otorite olarak işinize olumlu bir şekilde yansır.

✅ Bu kullanıcılar yüksek kaliteli, güvenilir içerik arıyor. Bu tür içerikleri yayınlayarak marka bilinirliği, güven ve otorite oluşturursunuz.

 3. İşlemsel Kullanıcılar

Bu kullanıcılar ister bir ürün satın alıyor ister bir hizmet için rezervasyon yapıyor veya bir takip talep ediyor olsun, harekete geçmeye hazırdır.

Bu kitle, net CTA'lar ve doldurulması kolay formlar bekler. Bu, CTA'larınızın, birisi web sitenize girdiği andan itibaren görünür olması gerektiği, içeriğin sayfanın bağlamıyla (hatta sayfanın o bölümüyle) eşleştiği ve kullanıcı akışının düzgün olduğu anlamına gelir.

✅ İşlemsel kullanıcıları için, yerel içeriğin bağlamıyla eşleşen, göz alıcı, eylem odaklı CTA'ları siteniz üzerinden stratejik olarak yerleştirin.

 Bu Kullanıcı Kişilerini İşlem Yapılabilir Web Tasarımına Çevirmek

Ziyaretçilerinizin, tekliflerinizin onlara ne kadar çekici geldiğine bağlı olarak, tek bir oturumda kullanıcı türü arasında geçiş yapabileceğini, ancak bazı web sitesi tekliflerinin bir tür kullanıcıyı diğerinden daha fazla deneyimleme olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Örneğin:

B2B işletmeleri, daha uzun bir satış döngüsü sayesinde, işlemsel kullanıcılara geçmeden önce eğitim kullanıcıları olarak başlayan daha fazla müşteriye sahip olduklarını görebilirler.

Restoranlar, mekanlar veya kafeler gibi gerçek mekân da faaliyet gösteren işletmeler, çalışma saatleri, konumlar veya menüler arayan daha bilgilendirici kullanıcıları çekebilir.

İyileştirme Alanlarını Belirlemek İçin Trafiği Gözden Geçirin

Artık üç kullanıcı türünü bildiğinize göre, verileri incelemenin zamanı geldi. Yüksek hemen çıkma oranları yaşıyorsanız veya düşük dönüşümleriniz varsa, sorunun nerede olduğunu belirlemek için verileri gözden geçirmeniz önemlidir. Bir kullanıcı akışı raporu için analizlerinizi kontrol edin. Bu metrik, bir kullanıcının web sitenizde nereye geldiğini ve kullanıcı akışı içinde nerede ayrıldığını gösterir.

İdeal bir dünyada, ziyaretçiler ana sayfanıza gelir ve tüm kullanıcı akışı boyunca son ödeme veya iletişim onay sayfasına kadar çalışır. Kitleniz sürekli olarak son sayfadan önce ayrılıyorsa, sayfanın terk edilmesine neyin neden olduğunu görmek istersiniz.

Ziyaretçilerin sürekli olarak belirli sayfalardan ayrıldığını tespit ederseniz, onları inceleyin ve sayfanın kafa karıştırıcı olup olmadığını veya insanları kullanıcı akışına devam etmeye teşvik edecek kritik bilgilerden yoksun olup olmadığını anlamak için bir ısı haritası kullanın.

Kullanıcı Amacı İçin Nasıl Optimize Edilir

Elbette her web sitesi farklıdır ve sunduğunuz ürün veya hizmete bağlı olarak, başka bir işletmenin karşılaşmayacağı benzersiz zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ancak burada, kullanıcı deneyiminizi iyileştirmenize ve kullanıcı amacını yerine getirmenize yardımcı olacak bazı genel ipuçları verilmiştir.

1. Gezinmeyi Basit Tutun

Her işletme sahibi, kitlelerin arasından sıyrılabilecek bir web sitesi ister. Bazen benzersiz bir şey yaratmak için o kadar çok çalışırsınız ki nihai ürün işe yaramaz. En iyi örnek: hiç kimse hantal veya kafa karıştırıcı bir gezinme menüsü istemez.

Gezinmeyi kolaylaştırmak için "içerik hiyerarşisinden" yararlanın. Giysi satıyorsanız pantolon, gömlek, elbise ve aksesuar gibi giysi türleri için kapsamlı gezinme kategorileri oluşturabilirsiniz. Bunları belirli pantolon veya elbise türlerine ayırmak için her zaman alt menüler oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

·        Gezinme başlıklarını açık tutun

·        Üzülmeyin – sınırlı piksel alanınız var

·        Navigasyonun mobil cihazlarda nasıl görüneceğini düşünün

 2. İlgili, Zamanında, Kapsamlı ve Yardımcı Olun

Özellikle eğitim kullanıcılarına hitap etmeye çalışıyorsanız, alakalı ve zamanında bilgiler sunduğunuzdan emin olun. Sektörünüz ne olursa olsun, içeriğiniz kullanıcı deneyimini iyileştirecek veya bozacaktır. Ve kolayca keşfedilebilir olması gerekir.

Eğitim kullanıcıları, teknik incelemeler, vaka çalışmaları ve hatta bir "Hakkımızda" sayfası bulmak için web sitenizde arama yapmak zorunda kalırlarsa rahatsız olurlar. Navigasyon menüsünde bu bilgilerin önde ve ortada olduğundan emin olun.

İşletmenizi deneyimli, güvenilir ve sektörünüzde bir otorite olarak yansıtan ilgi çekici bir metin geliştirin. Bunu yapmak için tüketicilerin alanınızla ilgili içeriği nasıl aradığını düşünün. Arama dizelerine bakın ve bunların etrafında içerik oluşturun. SEO sıralamanızı yükseltmek için içeriğinizde arama terimlerini organik olarak kullanın.

3. İşlevselliği Unutmayın

Yavaş yüklenen içerik ve çoğu zaman kapatması zor olan çok sayıda pop-up reklam nedeniyle bir haber makalesini tıklayıp hızlıca bıraktınız mı? Bu sonraki konsepti güzel bir şekilde gösteriyor.

Güzel görünen bir web sitesi, ilgi çekici bir içerik ve özlü ancak kullanımı kolay bir gezinme menüsü, web siteniz kusurlu ve yapısal olarak sağlam değilse, neredeyse önemsizdir. Web tasarımı için bu, yavaş yükleme hızlarına, kopuk bağlantılara sahip olduğunuz, duyarlı tasarımdan yararlanmadığınız ve uygun meta veri uygulamasından yoksun olduğunuz anlamına gelir.

En motive olmuş müşteri bile, kötü yönetilen bir web sitesiyle karşılaştığında vazgeçecektir. Bu nedenle, kitlenizin yavaş ve zar zor işlevsel web siteniz aracılığıyla mücadele etmesini ve güç vermesini bekliyorsanız, yapmazlar. Web sitenizin arka ucunu incelemek için zaman ayırın ve optimize edildiğinden emin olun. Ayrıca, bu faktörlerin önemli olduğunu ve Google ve en son Sayfa Deneyimi algoritması tarafından ağırlıklandırıldığını unutmayın.

Önce Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitleniz web tasarım süreci boyunca bir öncelik olmalıdır. Sonuçta, web sitenizin var olmasının nedeni onlar. Şüphe duyduğunuzda, her adımda bilinçli kararlar alabilmeniz için analitik verilerinizin tasarım sürecinize rehberlik etmesine izin verin.

Ek desteğe ihtiyacınız varsa, Web Tasarım Sistemleri olarak, hedef kitlenizin kullanıcı amacını, alakalı ve pazarlama ve gelir hedeflerinizi destekleyen bir web sitesi oluşturma amacını belirleyen bir tasarım stratejisi geliştirebilir ve uygulayabiliriz.

ETİKETLER: Optimize, Google, Web Sitesi, Tasarımı, Yandex


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.