• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Küçük işletmeler için SEO tüyoları ve SEO hakkında önemli bilgiler
Küçük işletmeler için SEO tüyoları ve SEO hakkında önemli bilgiler
Küçük işletmeler için SEO tüyoları ve SEO hakkında önemli bilgiler

Günümüz şartlarında birçok küçük işletme, büyüyebilmek için birçok girişimde bulunmaktadır. Bu girişimler bazen oldukça etkili olurken, bazen de pek etkili olmaz. Sizlere bu yazımızda küçük işletmeler için etkili olabilecek SEO tüyoları hakkında bilgiler sunacağız.

Günümüzde birçok küçük işletme internet sitesi açıp, kendilerine ait markaların popülerliğini artırmak için hizmet ve ürünlerinin tanıtımını yaparlar. Bu durum küçük işletmelerin büyümesini sağlayan, hizmet ve ürünlerini büyük kitlelere ulaştırmak konusunda etkili olan çalışmalardır. Ancak bir internet sitesi açmak ve reklam yapmak işletmeler için yeterli değildir. Bunun dışında küçük işletmelerin SEO çalışmaları da yapması gerekir.

·        SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri içeriklerdir. İnternet sitenizde hizmetleriniz ya da ürünlerinizle alakalı paylaşacağınız içeriklerin hiçbir şekilde kopya olmaması gerekir. %100 özgün içerikler her zaman sizlerin daha fazla trafik almasını sağlayacaktır. İçeriklerinizin içerisinde herhangi bir yazım hatası olmamalıdır. İçerik oluştururken maddeli olarak oluşturmaya özen gösterin. Çünkü arama motorları bu detaylara son derece önem vermektedir.

·        İçeriklerinizin başlıkları son derece önemlidir. Konuyla alakalı ve etkileyici olan başlıklar kullanmalısınız. Hedef kitlenizi iyi tanıyın ve web sitenizi hedef kitlenize uygun biçimde düzenleyin. Hedef kitlenizin sürekli olarak kullandığı anahtar kelimeleri keşfedin. Ayrıca bu anahtar kelimelere uygun içerikler üretin.

·        Google analiz araçlarını sitenizle entegre edin. Bu araçların yönlendirmelerine ve raporlarına uygun biçimde düzenlemeler yapın.

·        Arama motoru algoritmalarını düzenli olarak takip edin ve sitenizi buna göre güncelleyiniz. SEO araçlarını kullanınız. Ayrıca sitenize SEO eklentileri ekleyiniz.

·        İnternet siteniz için özellikle küçük işletmeler için SEO ipuçları için önemli konulardan biri de reklam faaliyetleridir. Bunlara son derece önem vermeniz gerekir.

·        Reklam çalışmalarınızı dikkatlice hazırlayın. Google ADS reklamları çıkarken, doğru anahtar kelimeler üzerinde analizler gerçekleştirin. Paranızı çöpe atacak anahtar kelimeler üzerinde durmayın.

·        Web siteniz geç açılıyorsa, buna göre çözümler üretin ve üzerinde çalışın.

Markanızın farkında olun ve buna göre SEO çalışmalarını Öğrenerek Uygulayın!

SEO dünyasında yer alıyorsanız sürekli olarak yenilikleri takip etmek zorundasınız. SEO çalışmalarının markalar kadar, küçük işletmeler içinde önemli olduğunu unutmayın. Çünkü SEO faaliyetleri sayesinde bir hedef kitlesi oluşturulabilir ve müşterilerinize bu çalışmalarla ulaşabilirsiniz. Reklam faaliyetleri geçici, SEO faaliyetleri işletmeler için uzun ömürlü ve kalıcı bir çözümdür. Paranız varsa reklamlara para yatırıp, sitenize müşteri çekebilirsiniz. Ancak paranız olmasa da SEO çalışmaları sayesinde müşterilerinize hitap edebilirsiniz. SEO çalışmalarına önem vermek elbette önemlidir. Ancak işletmeleriniz için SEO yapmadan önce SEO’nun ne olduğunu öğrenmenizde fayda var. Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmaları son yıllarda büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm sektörlerden firmaların ihtiyaç duyduğu ve uyguladığı çalışmalardan biridir. Dijital dünyada varlığınızı hissettirebilmek için en etkili pazarlama stratejilerinden biri SEO faaliyetleridir. SEO çalışmaları düzgün bir şekilde yapıldığında çok küçük işletmeleri kısa sürede büyük bir markaya dönüştürebilir. Pazarlama faaliyetlerinin ağa babasıdır desek, yeridir.

Dijital platformlarda küçük işletmelerin SEO çalışmalarında başarılı olması için ilk önce markasını benimsemeli, marka farkındalığı oluşmalıdır. Marka farkındalığı oluşmadan, internet üzerinde işletme herhangi bir çalışma yapılmaz. Bu yüzden küçük bir işletme sahibiyseniz ve internet üzerinde markanızın değerini yükseltmek istiyorsanız, markanız için gerekli tüm fedakârlıkları yapmalısınız. Çünkü markanızı sizden başkası kurtarmayacak. Bu yüzden klasikte olsa sizlere tavsiye edilen SEO adımlarını işletmeniz için uygulayınız. SEO çalışmalarını tam anlamıyla kavradıktan sonra, düzenli içerik paylaşımları ve organik görsel içeriklerle sitenizi desteklemek, reklamlara verdiğiniz paralardan daha fazla etki yaratacaktır. Bu yüzden SEO çalışmalarının etkisini küçüksemeyin.

SEO işletmenizin sıralamasını üst sıralara doğru taşırken, marka bilinirliğinizi ve marka farkındalığınızı güçlü bir hale getirir. Kullanıcı ve potansiyel müşterileriniz Google ve farklı arama motorlarında ilk sıralarda yer alan internet sitelerine karşı bir güven bağı hissederler. Bu durum da genellikle doğrudur. Bu yüzden insanlar aradıkları ürün ve hizmetlerle alakalı olarak internet sitenizi ziyaret etmeleri ve satın alımlarını sizlerle yapmaya başlarlar. İşletmelerinizin küçük ya da büyük olması çok önemli olmadan müşterilerinize en cazip ve kaliteli ürün ya da hizmetlerinizi profesyonel bir şekilde sunarak web sitenize çektiğiniz trafiğin meyvelerini yiyebilirsiniz.

Küçük bir işletme sahibi olabilirsiniz. Ancak bu sizin SEO anlamında başarılı olmayacağınız anlamına gelmez. Siteniz için hem iç hem dış SEO yapacaksınız. Bu çalışmaların en ince detayında bile sorun olmamalıdır. Aksi durumda başarılı olamazsınız. SEO faaliyetlerinize hemen başlamalısınız. Hiçbir mazeret üretmeden bu çalışmalara hemen başlayınız. Rakiplerinizi analiz edin. Rakiplerinizin eksik olduğu noktalarda ön plana çıkın. Anahtar kelimede birinci sırada yer alan rakibiniz stratejinizi doğru belirleme konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bir SEO çalışmasının iki farklı site içinde kesin işe yarayacağının garantisi yoktur. Bütün web sitelerinin SEO anlamında başarı kriterlerini belirleyen değişkenler birbirinden farklıdır. SEO çalışmaları pahalı diye bir şey yok. İçeriklerinizin kaliteli olması durumunda maliyetleriniz düşecektir. Kaliteli içerikler web sitesinin Google’da ön plana çıkması için en önemli kriterlerden biridir.

ETİKETLER: Seo, Arama, Motorları, Google, Tiyoları


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.