• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
HTTP Önbellek Yöneticisi Nedir?
HTTP Önbellek Yöneticisi Nedir?
HTTP Önbellek Yöneticisi Nedir?

Web sitenizin performansı, kullanıcılarına göre, akışkanlığı ve isteklerine yanıt verme özelliği ile belirlenir. Önbellek yöneticisi de dahil olmak üzere, uygulanan çeşitli araçlar bu performansı destekler.

Http önbellek yöneticisi sitenizin genel işleyişini iyileştirir. Bir sonraki göz atma oturumunuzu daha hızlı hale getirmek için verilerinizi tarayıcıda depolar.

Önbellek ve önbellek yöneticisi Nedir?

Önbellek, daha önce bir web sayfasında yapılmış ve önceden toplanmış isteklere verilen yanıtlar kümesidir. Bu yanıtların her birine bir kimlik anahtarı eklenir, her anahtar farklıdır.

Bir talebin önceden tanımlanmış bir tanımlama anahtarına karşılık gelmesi durumunda, kaynak sunucuyu tekrar aramadan anında yanıt sağlar. Bu nedenle navigasyonunuzu kolaylaştırır ve hızını artırır.

Önbellek yöneticisi, önbellek depolamasındaki yanıtların silinmesinin yanı sıra güncellemelerle ilgilenir. İstek sunucuya yayılmadan önce, başlatılan eylemde kullanıcılara sunulur.

Önbellek türleri

İki önbellek kategorimiz var:

Özel önbellekler,

Paylaşılan önbellekler.

Her ikisinin de farklı özellikleri ve avantajları vardır.

Özel önbellek

Tek bir kullanıcıya karşılık gelir. Belirli bir kullanıcı tarafından http aracılığıyla indirilen belgeleri içerir. Bu, daha önce ziyaret edilen belgelere "geri" düğmesine tıklayarak eriştiğiniz için gelecekteki işlemleri kolaylaştırır. Ziyaret edilen içeriğin geçici olarak kaydedilmesi nedeniyle çevrimdışı gezinme de yapılacaktır.

Paylaşılan önbellek

Daha sonraki bir oturumda birkaç kullanıcı tarafından kullanılabilmeleri için önceki isteklerin yanıtlarını depolar.

HTTP önbellek neden önemlidir?

Siteniz multimedya dosyaları gibi çok sayıda içerik içerir: resimler, video, ses, ayrıca komut dosyaları ve yazı tipleri

Bunlar genellikle büyüktür ve her istek için indirilmesi uzun zaman alır. Sonuç olarak, blogunuzun veya sitenizin yükleme süresi artacaktır.

Kullanıcılarınız kaçınılmaz olarak sinirlenecek ve siteniz daha az başarılı olacaktır. İşletmeniz ve itibarınız için pek iyi olmayacak.

Bununla karşı karşıya kaldığınızda, daha hızlı bir yükleme süresi için, indirilecek kaynakları azaltmanız ve böylece kullanıcı isteklerinin yanıt süresini azaltmanız gerekir. Http önbelleğe alma bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Http önbellek yöneticisi nasıl çalışır?

Http önbelleğe alma protokolü bir arada var olan önbellekleri yönetir: tarayıcı, CDN ve kaynak .

1 / Tarayıcı önbelleğinde, sistem tarayıcı verilerini anında depolar. Bu, oturuma gelecekteki bir bağlantı için kaynakları indirmeyi önler.

2 / CDN önbelleğinde, sistem, farklı depolama konumlarındaki önbellek sunucularının ağlarındaki içerik kaynaklarını kaydeder.

3 / Orijinal önbellek ise, diğerlerinden daha fazla yanıt süresi alan bir işlemin sonucunu saklar. Bu, bekleme ve işleme sürelerinin yeniden üretilmesini engeller. Bu, bir sayfa oluştururken veya görüntü kalitesini iyileştirirken geçerlidir. Bunlar, birden çok sunucu içeriği kullanan işlemlerdir.

Http önbelleğe alma sayesinde, saniyedeki sorgu yanıtlarının sayısı önemli ölçüde artar. Saniyede 15 istekten 2.600'ün üstüne çıkıyor. Ayrıca daha önce 60 ms'den fazlaysa yanıt süresi 0.40 ms'nin altına düşüyor.

Tüm bu işlemlerde devreye giren önbellek yöneticisi hizmetidir. Verileri veritabanı diskinden değil, örneğin bulut bellekler gibi çevrimiçi veri depolama belleklerinden önbellekten alır. Veri günlük kaydını yönetir ve akıllıca depolar ve sitenizi daha duyarlı hale getirir.

Önbelleğe alınacak öğeler

Sitenizi sorunsuz bir şekilde ziyaret etmek için, http önbelleğe almanın bazı temel unsurları vardır:

Logolar ve marka görselleri,

Medya dosyaları,

Komut dosyaları ve stil sayfaları.

Bunlar, daha yüksek yükleme süresi gerektiren oldukça büyük öğelerdir. Bu nedenle, önbelleğe alma, her istekte yeniden yüklemeyi önler.

HTML sayfaları, kimlik doğrulama tanımlama bilgilerine sahip içerik ve görüntü rotasyonları ile ilgili olarak, bunların önbelleğe alınması tavsiye edilmez.

Http önbellek yöneticisinin avantajları

Sitenizin performansını iyileştirmek, http önbellek yöneticisinin birincil varlığıdır. Belleğin hızı, verilerin daha duyarlı bir şekilde okunmasını sağlar. Sayfanız daha hızlı yüklenecek.

Bu gerçek bir avantajdır çünkü araştırmalar, bir kullanıcının yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, minimum bir süre, ancak müşteri kaybetme riski taşıyan sayfadan ayrıldığını doğrulamaktadır.

Ardından kullanıcı sayısının fazla olması nedeniyle gecikmeye karşı uyarıda bulunur. Siteniz, aynı anda birkaç kullanıcının sitenizde olacağı bir zirveye sahip olabilir.

Sonuç olarak, veritabanınızdaki yük önemli ölçüde artar ve sitenin işleyişi etkilenebilir. Http önbellek yöneticisi, bu riski azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak için çok yüksek bir önbellek verimine sahip olmanızı sağlar.

Çevrimdışı bile olsa içeriğin kullanılabilirliği de kesin bir avantajdır. Önbellek hafızası sayesinde, kullanıcı daha önce gönderilmiş isteklere verilen yanıtlara erişir. İçeriğe erişilebilir ve basitleştirilmiş bir şekilde.

Diğer bir artı: daha düşük maliyetler ve back-end ücretleri . Önbelleğe alma, maksimum işlem sayısına, erişime veya çıkışa yanıt vermenizi sağlar. Veritabanı maliyetleri daha makul olur.

Birincil veri tabanının borçla faturalandırılması durumunda, indirim oranı %12'ye kadar çıkabilir. Öte yandan, veritabanı okuma yükü belleğe yeniden yönlendirilir. Bu nedenle çarpışma riski azalır.

ETİKETLER: http, https, önbellek, web


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.