• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Hemen Çıkma Oranınızı İyileştirecek Web Sitesi Değişiklikleri
Hemen Çıkma Oranınızı İyileştirecek Web Sitesi Değişiklikleri
Hemen Çıkma Oranınızı İyileştirecek Web Sitesi Değişiklikleri

Etkili bir web sitesine sahip olmak, markanızın başarısının önemli bir bileşenidir. Net bir mesaj, olağanüstü görseller ve stratejik yapısı, sayfayı ziyaret eden bir kullanıcının etkileşiminde fark yaratan unsurlardır. Bir web siteniz varsa, stratejik hedeflerinizden biri, potansiyel ziyaretçileri daha sonra müşteri olacak ilgili potansiyel müşterilere dönüştürmeye olanak tanıyan bir dönüştürme makinesi oluşturmak olmalıdır. Ancak bu aşamaya gelmeden önce, öncelikle ziyaretçilerinizin ilgisini değerlendirmelisiniz. Genel olarak, kitlelerin web sitenize ve markanıza olan ilgisinin göstergelerinden biri, elbette gerçek sayfada geçirilen zamandır.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Kısaca ve kesin olarak ifade etmek gerekirse, web sitenizin hemen çıkma oranı, sayfanıza gelen ve sitedeki başka herhangi bir şeye tıklamadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini gösteren ölçü olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, bir web sayfasının hemen çıkma oranı tek sayfalık ziyaretçilerle ilgilidir. Sonuç olarak, web sitenizin ziyaretçileri geri dönerse, ihtiyaç duydukları bilgileri bulma konusunda kafalarının karışık olduğunu veya sayfanın kullanıcı dostu olmadığını gösterebilir. Bu durum, bizi hemen çıkma oranının önemi ve bunu stratejik ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanın yollarını tartışmaya götürür.

Hemen Çıkma Oranı Neden Önemli?

Web sitenizin hemen çıkma oranı, izleyicinin sunulan içerikle ilgisinin ve etkileşiminin göstergesidir. Web sitenizde zaman harcamıyorlarsa, mevcut bilgileri sindirmiyorlarsa, markanızın imajını ve potansiyel ve mevcut müşterilerle genel ilişkisini etkileyen zararlı web sitesi seçenekleri için bir uyarı olabilir.

Öyleyse, hemen çıkma oranının ve onu düşürmek için önemli bir değişiklik yapabileceğiniz yolların derinliklerine inelim.

Yükleme Süresini Azaltın:

Sayfanız ne kadar uzun süre yüklenmeye devam ederse, ziyaretçilerinizin sabrını o kadar fazla test ediyorsunuzdur. Ancak hiç kimse, herhangi bir gecikme olmaksızın bilgiyi parmaklarının ucuna getirmek isteyen ortalama bir internet kullanıcısı kadar sabırsız değildir. Dahası, benzer bilgiler sağlayan yoğun rekabet web sitelerinin olduğu bir dünyada, kullanıcılar sitenizin yüklenmesinin bitmesini beklemek yerine rakiplerinizden gelen diğer mevcut bilgilere daha kolay erişimi tercih ederler.

Bu nedenle, hedef kitlenizin web sitenizle etkileşimini iyileştirmek istiyorsanız, öncelikle yükleme süresini ve diğer teknik eksiklikleri iyileştirmeye çalışın. Aşırı widget'lerden, ağır komut dosyalarından, eklentilerden kurtulun ve sayfa ve resimler için kodunuzu optimize edin.

Doğru Ziyaretçileri Çekin

İnsanlar web sitenizi yeniden ziyaret ediyor ancak yalnızca tek bir sayfayı görüntülüyorsa, büyük olasılıkla sağlanan içerikle ilgilenecek doğru ziyaretçileri hedeflemiyorsunuzdur. Web sitenizi, özellikle müşteri türünüze odaklanan topluluklarda ve kanallarda tanıtarak, sayfanızı ziyaret eden “rastgele” kişilerin sayısını otomatik olarak ortadan kaldırabilir ve ilgilenmedikleri içerikle doğru yerde olmadıklarını keşfedebilirsiniz. Böylece, düzgün müşteri segmentasyonu, profili oluşturma ve hedefleme, web sitenizin hemen çıkma oranının ve istediğiniz kitlenizin isabet yüzdesinin azalması üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir.

Kullanılabilirliği Artırın

İyi bir web sitesi, bir ziyaretçinin kolayca okuyabileceği ve erişebileceği stratejik bir içerik ayrımına ve temsiline sahip olmalıdır. Büyük başlıklara sahip olmak, en kritik içeriği diğerlerinden ayırarak, daha büyük yazı tipleri, iyi renk kontrastı ve beyaz boşluk ile ziyaretçilerin bilinçaltı algısını etkilemekte, onu istediğiniz yöne dikkat etmeye yönlendiriyorsunuz ve bilgi için okyanuslarda gezinmesini kolaylaştırıyorsunuz.

Ayrıca, web sitenizin hemen çıkma oranı, monoton ve sıkıcı tasarım nedeniyle, çekici olmayan ve hatta ziyaretçilerin dikkatini dağıtıcı olabilir. 

Metni okumak için baş ağrısına neden olacak kadar veya çocukça ya da profesyonelce görünmeyecek kadar büyük yapmayın. Mükemmel dengeyi bulmaya çalışın.

Kaliteli İçerik Sağlayın

Sayfa ziyaretçilerinize doğru ve kaliteli içerik sağlamıyorsanız, sayfanın ne hakkında olduğunu ya da nasıl bir ilişki kurup onlara nasıl yardım edebileceğini merak etme şansı yüksektir. Sitenizin içerik türü üzerinde çalışın, bazı ilişkilendirilebilir görselleri entegre edin, sayfalarınızın tutarlı akışı üzerinde çalışın ve hemen çıkma oranınızda anında bir sonuca şahit olacaksınız.

ETİKETLER: Hemen, Çıkma, Web Sitesi, Tasarımı, Süre


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.