• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Google'ın Yeni Yararlı İçerik Güncellemesi: Bilmeniz Gerekenler
Google'ın Yeni Yararlı İçerik Güncellemesi: Bilmeniz Gerekenler
Google'ın Yeni Yararlı İçerik Güncellemesi: Bilmeniz Gerekenler

Gerçekleşmesi gerekiyordu! Google'ın birçok konudaki içeriği gözden geçirmenin ve arama sonuçlarını tıkayan aşırı optimize edilmiş, anahtar kelimeyle doldurulmuş konuyu ortadan kaldırmanın bir yolunu bulması gerekiyordu.

SEO endüstrisinde 'beyaz şapka' SEO uygulayan bizler, uzun süredir arama motorları için özel olarak yazılmış, ancak aslında insanlar için yararlı olmayan içerik oluşturan diğerleriyle rekabet ettiğimizden endişe duyuyoruz.

Google, Arama Motorunun Birincil Amacını veya Odağını Yeniden Tanımlıyor

Google, mümkün olan en iyi arama sonuçlarını sağlamak için müşterilerine karşı sorumlulukları olduğu gerçeğini asla gözden kaçırmaz. Ve müşterileri arama motorunu kullanan kişidir, web sitesi içerik yazarları veya SEO uzmanları değil.

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2022 olan en son Google güncellemesi, Faydalı İçerik Güncellemesi , içeriğin müşterileri için gerçekten yararlı mı yoksa yalnızca arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralamak için mi yazıldığına odaklanmaya başlayacak.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Google daha yapay zekâ ve Makine Öğrenimi odaklı hale geldikçe, bazı gelişmiş dil modelleri (MUM ve BERT) aracılığıyla edindikleri yetenekler, içeriği okuyabilmelerine, gerçek anlamını anlamalarına ve ardından içeriğin konusu hakkında derin bilgi edinebilmelerine olanak tanır.

Bu, Google'ın bloğunuzun yararlı ve amaç odaklı mı yoksa yardımcı olmayan, tekrar eden, anahtar kelime yüklü saçmalık mı olduğunu ayırt edebileceği anlamına gelir.

Güncelleme Yayınlanırken Google'ın Tavsiyesi

2021 yazında kullanıma sunulan Önemli Web Verileri gibi Google da bunun kaç web sitesinin sıralanacağı üzerinde büyük bir etkisi olacağını biliyor.

Google'ın tavsiyesi basit ve iki yönlüdür :

Önce insan içeriğine odaklanmaya devam edin! Kendinize şu soruları sorun:

İçeriğiniz, konuyla ilgili derin bilgi birikimini ve ilk elden deneyimi temsil ediyor mu?

İşinizle doğrudan ilgili mi?

Okuyucu için tatmin edici bir deneyim sağlayacak mı?

Bir kişi, hedefine ulaşabilecekmiş gibi hissederek sitenizden ayrılır mı?

Önce arama motorlarına yönelik içerik oluşturmayın! Amacını açıklığa kavuşturmak kadar SEO'yu geçersiz kılmıyorlar.

İçerik insanlar için mi yaratıldı?

İçerik otomasyon araçlarına aşırı mı güveniyorsunuz?

Herhangi bir ek değer katmadan başkalarının çalışmalarını özetleyerek içerik oluşturuyor musunuz?

Yalnızca SEO trendlerine dayalı içerik mi oluşturuyorsunuz?

Google'ı tercih ettiğinizi düşünerek kelime sayısına göre içerik mi oluşturuyorsunuz?

Site Çapında Potansiyel Etki

Bu güncelleme başlangıçta Google Aramayı etkileyecek olsa da Keşfet gibi diğer Google yüzeylerini kapsayacak şekilde genişletilebilir. Ve Google, yeni güncellemeye hangi cezaların uygulanacağı konusunda sessiz olsa da bunun "site çapında bir algoritma" olduğunu söyledi; bu, yararlı olmayan içeriğe sahip tek bir sayfanız olsa bile, tüm sitenizin etkileneceği anlamına gelir. SERP'lerde.

Search Engine Roundtable'a göre, etki Google'a göre "anlamlı" olacak ve öncelikle eğlence, alışveriş, çevrimiçi eğitim materyalleri ve teknoloji sektörlerini etkileyecek.

Ek olarak, Google Arama Konsolu analizleri yardımcı olmayan URL'leri belirlemeyeceğinden, küresel site incelemesi ve uyumluluğu kritik öneme sahiptir.

Cezalandırıldıktan sonra, içeriğiniz iyileştirildikten sonra arama sıralamalarını kurtarmak birkaç ay sürebilir.

Yararlı İçerik ve Google Güncellemeleri 2023 için Sorunsuz Bir Geçiş Sağlamak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Tüm sitenizin cezalandırılmasını önlemek için neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Google, herhangi bir yeni güncellemenin ayrıntıları konusunda kasıtlı olarak belirsiz olsa da ne aradıkları ve sonuçlarının ne olacağı konusunda bize ipuçları veriyor. Google'ın sitenizi müşterileri için alakalı ve yararlı olarak görmesini sağlamak için bu adımları deneyin.

İçeriği İncele

Temel bilgilerle başlayalım. İçeriğinizi, örneğin sayfaları, gönderileri, e-Kitapları, vaka incelemelerini, teknik incelemeleri, her şeyi gözden geçirmek istiyorsunuz. Her içeriğin ilk elden uzmanlığı, konuyla ilgili derin bilgileri gösterebildiğinden ve sohbete bir şeyler ekleyebildiğinden emin olun. Niş bir konu alanıysa, daha da önemlidir.

Google'a göre, aramada iyi performans göstermek için anahtar kelimeleri ve SEO uygulamalarını kullanmak sorun değil, ancak okuyucunuzu eğitmenin bir parçası olarak.

İçerik Üretmek İçin Yapay Zekâ Otomasyonunu Kullanmayı Durdurun

Google, yapay zekâ tarafından üretilen içeriğin müşterileri için yaratmak istedikleri deneyime aykırı olduğunu uzun süredir dile getiriyor. Aslında, Google aramadan John Mueller'e göre, Google web yöneticisinin yönergelerine atıfta bulunarak, "Yapay zekâ içerik yazma araçları tarafından otomatik olarak oluşturulan içerik, spam olarak kabul edilir."

Tekrarlanan uyarılardan bağımsız olarak, yapay zekâ içerik oluşturucuları daha popüler hale geldi ve içerik üretimini ölçeklendirmek isteyen SEO uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Yararlı İçerik Güncellemesini, içeriklerini üretmek için kapsamlı otomasyon kullanan şirketler veya bireyler için bir "pruva atışı" olarak düşünün.

Başka bir deyişle, onları kendi sorumluluğunuzda kullanın!

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin ve Google'ın Bilgi Kazanma Puanlarında Kazanın

Daha önce bir konu aradıysanız ve ilk sayfada aynı konuyla ilgili birkaç 'Nihai Kılavuz' varsa, muhtemelen iş yerinde 'taklit içerik' görüyorsunuzdur. Bu, birisinin diğer benzer makalelere dayalı olarak içerik oluşturduğu, ancak sohbete yeni bir şey eklemediği yerdir. Harika bir kullanıcı deneyimi değil.

Daha Fazla Video İçeriği Uygulayın

Video içeriği inanılmaz derecede popüler ve giderek daha da popüler hale geliyor (ve Google buna bayılıyor) ancak içeriği güncel tuttuğunuzdan ve açıklamalarda, transkriptlerde vb. anahtar kelimeleri aşırı doldurmadığınızdan emin olun.

Yetkili Sitelere Bağlantıyı Artırın

Otoriteyi göstermek için bağlantıları kullanmanın hala büyük bir faydası var. İçeriğinizi otorite gösteren sitelere bağlamak, yetkili siteyi web sayfalarınıza geri bağlamak gibi Google açısından önem taşır. .edu, .gov veya büyük bir şirket sitesi taşıyan siteler, Google'a kendi alanınızda gerçek bir uzmanlığa sahip olduğunuzu gösterir.

Ortak Sitelerin Kullanımını Sınırlayın

Google için uzun süredir olan bir sorun, affiliate siteler ve site linkleri sitenize herhangi bir yetki katmıyor. Aslında, ondan uzaklaşabilir.

Google, bilginize veya uzmanlığınıza dayalı gerçek bir öneri yerine parasal bir motivasyonun söz konusu olduğunu bilir. Komisyon ve ürün inceleme güncellemeleri için ücretli incelemeler içerdikleri bir sır değil.

Birçok küçük site gelire güvenirken, bunların gelecekte SERP sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebileceğini bilin.

Analitiklerinizi Göz Önünde Bulundurduğunuzdan Emin Olun

Analytics, yeni Faydalı İçerik Güncellemesinin siteniz üzerindeki etkisini göreceğiniz yerdir. Bu sayıları 'kuş takip ettiğinizden' emin olun ve hiçbir şeyin gözden kaçmasına izin vermeyin, aksi takdirde hasarın düzelmesi aylar alabilir.

Sonuç

Yararlı İçerik Güncellemesinin etkisini gerçekten anlamak birkaç ay alacak olsa da web sitenizde gerekli ayarlamaları yapmak için bir sorunla karşılaşana kadar beklemek istemezsiniz. Yardım mevcuttur.

Dijital pazarlamanın iş başarısının bu kadar önemli bir bileşeni olduğu düşünülürse, bir işletme sahibinin isteyeceği son şey, (birkaç aylığına bile olsa) SERP'lerdeki sıralamasını kaybetmektir.

Web Tasarım Sistemleri gibi tam hizmet veren bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmak, "uzmanları işe almanın" harika bir yoludur. Web Tasarım Sistemleri, mevcut sıralamanızı koruyabilecek ve hatta sitenizin SERP'lerdeki genel sıralamasını artırabilecek kanıtlanmış değişiklikler önerirken, tüm SEO ve içerik stratejinizi gözden geçirmek için tasarlanmış eksiksiz bir SEO Denetimi sunar

Ek olarak, Web Tasarım Sistemleri güncellemenin etkisini yakından izliyor ve işler geliştikçe müşteriler için ek gereksinimleri hızlandırabilecek. Core Web Vitals Güncellemesinde olduğu gibi Web Tasarım Sistemleri SEO ekibi, Google'ın algoritmalarındaki büyük (ve küçük) değişiklikleri izleme ve bunlara yanıt verme konusunda uzmandır.

Sonuçta, bu sizin işiniz ve sizin adınıza çalışan optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir.

ETİKETLER: Google, İçerik, Web, Seo


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.