• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Google'ın yapay zekâ robotu
Google'ın yapay zekâ robotu
Google'ın yapay zekâ robotu

Google’ın yapay zekâ robotu Med-PaLM’ın tıp bilgisi doktorlarla aynı oranda doğru çıktı

MedPaLM, tıbbi alanla uyumlu açık kaynaklı büyük bir dil modelidir.

Google Research ve DeepMind kısa süre önce tıp alanıyla uyumlu, açık kaynaklı büyük bir dil modeli olan MedPaLM‘yi piyasaya sürdü.

Med-PaLM’ın tıp bilgisi doktorlarla aynı oranda doğru çıktı
Med-PaLM şu anda özellikle Flan-PaLM ile karşılaştırıldığında özellikle iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. Bununla birlikte, yine de bir tıp uzmanının kararından daha iyi performans göstermesi gerekiyor. Şimdiye kadar bir grup sağlık uzmanı, Med-PaLM yanıtlarının %92,6‘sının doktorlar tarafından oluşturulan yanıtlarla (%92,9) aynı olduğunu belirledi.

Eğitimli sohbet robotundan gelen zararlı tavsiyelerin yüzdesi de gerçek doktorlar tarafından sağlanan potansiyel zararlı tavsiyelerin yüzdesiyle aynı çıktı.

Çevrimiçi olarak aranan tıbbi soruların yeni bir ücretsiz yanıt veri kümesi olan HealthSearchQA‘yı profesyonel tıbbi muayeneleri, araştırmaları ve tüketici sorgularını kapsayan altı mevcut açık soru yanıtlama veri kümesiyle birleştiriliyor.

MedPaLM, çoktan seçmeli soruları ve çeşitli veri setlerinin teslimi yoluyla tıp uzmanları ve profesyonel olmayan kişiler tarafından yöneltilen soruları ele alıyor. Bu veri kümeleri MedQA, MedMCQA, PubMedQA, LiveQA, MedicationQA ve MMLU‘dan gelmekte olup MultiMedQA‘yı iyileştirmek için HealthSearchQA adlı, derlenmiş, sık aranan tıbbi sorgulardan oluşan yeni bir veri kümesi de eklendi. 

ETİKETLER: Yapay Zela, Robot, Med-PaLM, Google, Doktor


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.