• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Google Adsense Nedir? Google Adsense Üzerinden Nasıl Kazanç Sağlanır?
Google Adsense Nedir? Google Adsense Üzerinden Nasıl Kazanç Sağlanır?
Google Adsense Nedir? Google Adsense Üzerinden Nasıl Kazanç Sağlanır?

Hayatımızda internetin yerini asla hiçe sayamayacağımız günlerden geçiyoruz. Öyle ki internet artık hayatımızın odak noktası diyebiliriz. Günümüz şartlarında birçok firmanın dışında şahıslar ve birçok firma kendine ait internet sitesi kurmayı tercih etmektedir. Birçok firmanın satışlarının bir bölümü mağazalarda, diğer kalan büyük bölümünü ise internet üzerinden yaptığı satışlar ile gerçekleştiriyor. Web sitelerinin önemli olduğu bu dönemlerde internet üzerinden kazanç sağlamanın da birçok yolu vardır. Bu yolların başında Google Adsense geliyor. Sizlere bu yazımızda Google Adsense ile alakalı birçok bilgi verecek ve Google adsense nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Google Adsense İnternet Üzerindeki En Pratik Kazanç Sağlama Yollarından Biri!

Google’ın sağlamış olduğu önemli hizmetlerden biri olan Google Adsense, üzerinden kazanç sağlamak isteyen kişilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri, hangi sektörde yapılan reklamların daha çok kazanç getireceği üzerinde düşünmeleridir. Bu hatayı yapan insanlar, deneyimlerinin olmadığı sektörler üzerinden internet siteleri kuruyor. Bu durum internet sitesinin başarısız ve verimsiz olarak kalmasına sebep oluyor.

·        Google Adsense ile kazanç sağlamak için internet sitesinin sürekli olarak güncel kalması gerekir. Bunun en kolay yolu ise internet sitesine her gün bir içerik eklemekten geçmektedir. Bu durumun gerçekleştirilebilmesi için internet sitesinin sektörüyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi birikiminin olmaması o sektörle alakalı içeriklerin oluşturulamaması anlamını taşıyor. İnternet sitenize değerli içerikler eklediğiniz takdirde ziyaretçi sayısı yükseliyor ve reklam gelirleriniz artıyor.

·        Örnek olarak teknolojiyle alakalı bilgi birikimine sahipseniz, bu yönde bir internet sitesi kurarak bilgilerinizden her gün özgün içerikler üretip, yazılar yazabilirsiniz. Böylece süre geçtikçe teknolojiyi de takip ettiğiniz sürece internet sitenizdeki içerik sayısı yükselir ve bu durum sitenize gelen ziyaretçi sayısının da yükselmesine olanak sağlar.

·        Ayrıca kurmuş olduğunuz internet sitesinin SEO uyumlu olması ziyaretçi sayısının artmasına yardımcı olur. Kullanıcıların ulaşmak istedikleri bilgilerle alakalı cümleleri Google gibi arama motorlarına yazması ve arama sonuçlarında çıkan internet sitelerine giriyorlar. İnternet sitenizin arama motorlarınca üst sıralarda gösterilmesi açısından SEO uyumluluğu olacak biçimde optimizasyon yapılması gerekir. Böylelikle ziyaretçi sayısı ve reklam gelirleri artar.

·        Google Adsense ile para çekme işlemleri banka havalesi ile gerçekleştirilebilir. Ödemeler aylık olarak hesabınıza yansımaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirebilme için ‘’Adsense Login’’ sayfasına tıklayıp hesabınıza girip, banka hesap bilgilerinizin kaydını gerçekleştirmeniz gerekir. Hesabınıza girdikten hemen sonra ödemeler kısmında ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz. Ayrıca sayfanın devamında banka bilgilerini girebilmeniz açısından alakalı bölümleri görebilirsiniz.

·        Google Adsense, ayrıca Youtube kanalı üzerinden kazanç sağlıyor. Bu durum için herhangi bir internet sitesine ihtiyacınız yoktur. Lakin pratik olarak bir internet sitenizin olmasının da yararları vardır. Günümüz şartlarında video izlemek internet kotasını aşmaya sebep olduğu için insanlar bazen videolar yerine internet siteler üzerinden yazılar okuyabilirler.

·        Video düzenleme işlemlerini gerçekleştirebilen ve belirli konularda içerikler üreten kişiler, Youtube kanalları üzerinden içerik üretip video yayınlayıp, Youtube kanallarına reklam alabilmekte. Bu durumda telif hakkı oldukça önemlidir. Videolarınızda telif hakkı olan sesli ya da görüntülü içeriklere yer vermeniz durumunda Google Adsense bu reklam gelirlerini telif hakkı olan kişiye devrediyor.

Google Adsense Reklamları Nasıl Verilir?

Google Adsense reklam hizmetlerinden yararlanmak için öncelikle adsense hesabı için başvuru yaptıktan sonra onay almanız gerekir. Daha sonra hesabınıza giriş yapıp ‘’reklamlarım’’ sekmesine tıklayıp, burada listelenen önceki reklamlarınızı görmek mümkündür. Sonrasında sizlere sunulan reklam boyutları seçenekleri içinde sayfanıza uygun olanı seçebilirsiniz. Burada belirtilen reklamlar ise ayrıca en çok kazandıran reklam boyutları olarak bilinmektedir.

Sonraki aşamada ise görüntü ve metin veya ikisi bir arada olacak biçimde reklamlarınızın türünü belirleyebilirsiniz. Sonrasında ise kazanç sağlamanızı sağlayacak reklam çeşidinin görüntü ve metin içeren reklamlar olduğunu bilmek sizler için yararlı olacaktır. Metin reklamları sürecinde, metinlere yer veren reklamlarda renkleri istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında reklamlarınızı internet sitenize göre sınıflandırabilirsiniz.

İnternet sitenizin içeriğine göre reklam olmadığı süreçlerde ise ne yapmanız gerektiğini tercih edebilirsiniz. Bu konuyla alakalı bölümü tek bir renk ile doldurabilir, farklı URL’den farklı reklamlar gösterebilir ya da boş alanı göstermeyi seçme şansınız var. Bu alanların doldurulmasından sonra kaydetme işlemlerini tamamladıktan sonra sizlere bir kod verilir. Sizlere verilen bu kodu internet sitesine eklemeniz için kopyalamanız gerekir. Daha sonra alakalı alana yapıştırabilirsiniz.

Google Adsense Pin Nedir?

Google Adsense pin, uygulama içerisinde kazanç sağlamak için son süreçtir. Milyon dolarlık bir sektör olan bu sektörde Google reklamlarını vereceği kitleyi titiz bir şekilde seçmeli ve belirli kriterler koyması gerekir. Google bu sürecin gerçekleşmesi için internet sitelerine reklam almak isteyen kullanıcılardan pin doğrulaması istemektedir.

Google Adsense pin onayı için hesaplarınızın doğrulama eşiğine ulaşması durumunda ‘’Pin iste’’ butonuna tıklamanız gerekir. Böylelikle Google’dan sizlere bir pin kodu göndermesini talep etmiş olursunuz. Pin kodunun gönderildiği mailin sizlere ulaşması Türkiye’de 30 günlük bir süreç gerektirebilir. Bu sürenin uzaması durumunda tekrar pin isteme imkânına sahipsiniz. Posta elinize ulaşırsa gelen kodu hesaplarınıza yazıp son aşamanın tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Google Adsense Ban Nedir?

Google Adsense reklamlarını internet sitesinde yayınlamak isteyen kullanıcıların Adsense politikalarına uyması gerekir. Bu durumun karşılanması için reklamları almak isteyen internet siteleri detaylı bir şekilde incelenmektedir. Gereken kriterleri karşılayan internet sitelerine bu reklamlar veriliyor. Google’ın kriterlerini karşılamayan internet sitelerinde bu reklamlar, Google tarafından yasaklanıyor. Bu durumu internet kullanıcıları Google’dan ban yemek olarak nitelendirmekte. Reklam almanın kolay olmadığını düşündüğümüzde ban yemenin sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Google Adsense ban sebeplerinden bazıları şu şekilde;

·        İnternet sitelerinizdeki reklamlara kendinizin tıklaması öncelikli ban sebeplerinden biridir. İnternet sitenize reklam aldıktan sonra reklamlara kendinizin tıklaması Google’ın bana sebep olarak gösterdiği bir durumdur.

·        Bir sayfa üzerinde iki farklı üyenin reklam kodlarını kullanmak yine ban sebebidir. Bu tür eylemler daha çok reklam ve daha çok tıklanma sayısına ulaşmak için kullanıcılar tarafından sık bir biçimde yapılmaktadır.

·        Aynı sayfada renk ve boyutlar, içerik gibi birçok özelliği aynı olan reklamların kullanılması Google’ın kabul ettiği bir durum değildir. Aynı boyuttaki iki Adsense reklamı kullanmak ban yemeniz anlamına geliyor.

·        Kullanıcıların internet siteleriyle alakalı olmayan anahtar kelimeleri kullanması, Google tarafından ban sebebi olarak görülüyor.

İnternet Siteniz Google Adsense Reklamları İçin Yeterli Mi?

Google Adsense reklam yerleştirme reklamlarınızın tıklanma oranını arttırır. Tıklanma oranlarına göre kazanç elde edildiğini düşündüğümüz zaman reklam yerleşiminin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu durum için öncelikli olarak internet siteniz için Adsense ile uyumlu olan bir tema seçmeniz gerekir. Böylece internet sitenize reklamları rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Sitenize alacağınız reklam sayısı konusunda hiçbir sınırlama yoktur. Fakat internet sitenize alacağınız reklamların kullanıcıları hiçbir şekilde zora sokmaması gerekir.

Kullanıcıların bilgi almak için ziyaret ettiği sitelerde yazılara odaklanmalarını düşündüğümüzde yazıların içerisine reklam yerleştirmek uygundur. Bunun yaptığınızda yazının uzunluğu ve reklam sıklığının ayarlanmasına dikkat etmeniz ve ziyaretçileri rahatsız etmemeniz gerekiyor. Büyük reklamların dikkat çekmesi normaldir. Fakat reklamlarınızın ziyaretçileri rahatsız etmemesine dikkat ediniz. İnternet siteniz görsel ağırlıklı ise metin reklamları, metin ağırlık ise de görsel reklamlara yer vermek daha doğru bir seçenek olacaktır.

Günümüzde Google Adsense reklamlarından kazanç sağlamak isteyen kişiler genellikle blog siteleri açıp düzenli içerikler paylaşarak kazanç sağlıyorlar. Bunun için yapmanız gereken bir internet sitesi açmak ve düzenli içerikleri oluşturup kazanç sağlamaktır. 

ETİKETLER: Google, Adsense, Para, Kazanmak, Nasıl


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.