• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Etkili Web Tasarımının 7 Psikolojik Sırrı
Etkili Web Tasarımının 7 Psikolojik Sırrı
Etkili Web Tasarımının 7 Psikolojik Sırrı

Bir işletme web sitesinin amacı ister B2B ister B2C olsun, potansiyel müşterileri çekmektir. Nihai hedef, bir ürün satın alarak, daha fazla bilgi talep ederek veya hizmetlerinizi sürdürerek onları harekete geçirmektir.

İyi bir web sitesi müşterileri doğru yöne yönlendirir. Tüketiciler web sitenizi ziyaret ettiğinde doğru eylemleri teşvik etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki temel psikolojik kavramlardan yararlanın.

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Web tasarım projeleri, tasarımcılar hedef kitleyi düşünerek yaratmadıklarında ve bunun yerine kendileri için tasarım yaptıklarında ters gider. Planları hazırlamadan önce, müşterinizin önce geldiğini unutmayın. Oluşturduğunuz her şey, web sitenizi ziyaret ettiklerinde hayatlarını kolaylaştırmalıdır.

Gezinme ve web akışlarının kolay ve mantıklı olduğundan emin olun. Belirli sayfaların veya içeriğin en yüksek performansı gösterdiğini fark ederseniz, tasarımlarına özellikle dikkat edin ve zaman ayırın. Halihazırda yüksek dönüşüm sağlayan sayfalarınız varsa, elden geçirme yerine küçük değişiklikler ve ayarlamalar yapmak en iyisidir. Mutlak mükemmelliği hedeflemek geri tepebilir.

Kitlenizin bir öncelik olduğundan emin olmanın en iyi yollarından biri, "kişiler" oluşturmak için zaman ayırmaktır. Kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini öğrendikten sonra, iyileştirilecek, iyileştirilecek ve gerekirse kaldırılacak alanları belirleyebilirsiniz.

2. Renkleri Akıllıca Seçin

Bu kadar çok markanın, web sitelerinin ve marka bilinci oluşturma hedeflerinin bir parçası olarak belirli renklere yönelmesinin bir nedeni var. Bunun nedeni, renklerin bilinçaltında duygusal bir tepki uyandırmasıdır ve insanlar nadiren bir rengin kendilerini nasıl hissettirdiğini düşünürler.

Örneğin, mavi ve turuncu, web tasarımında ve marka bilinci oluşturmada doygunluk seviyelerinde popüler renklerdir çünkü bunlar izleyicilerden olumlu tepkiler alır. Özellikle mavi, güven ile ilişkilendirilme eğilimindedir, bu nedenle finansal kurumlar için harika bir seçimdir. Bu arada, turuncu pozitif ve enerjik çağrışımlara sahiptir ve bu gölgenin tamamlayıcı rengi olduğu için onu mavi için harika bir vurgu yapar.

Bu, mavi veya turuncu değilse marka logonuzu çöpe atmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır tabii değil. Ancak web sitenizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel kullanıcı ara yüzü (UI) tasarım ilkeleri vardır.

Kullanıcının metni okuması gereken yerler gibi daha geniş alanlar için kalın gölgelerden kaçının. Gözlerde zor olabilir. Negatif boşluk (beyaz arka plan) en iyi arkadaşınızdır ve her zaman öyle kalacaktır.

Sadece birkaç tonla uyumlu bir renk paleti oluşturun ve bunu web sitesinde kullanın.

3. Daha Az Daha Fazlasıdır

Web tasarımı tavşan deliğine düştüğünüzde, çan, ıslık ve aradaki her şeyi içeren bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu varsayabilirsiniz. Emin olmak için, bu etkileyici olabilir. Ancak çoğu zaman hedef kitleniz bu tasarım öğelerini istemez veya buna ihtiyaç duymaz.

Büyük miktarda trafik alan en başarılı web sitelerinden bazılarını göz önünde bulundurursanız, ortak bir noktaları vardır: basitli . Hiç kimse Facebook, Craigslist veya Google'a göz atarken bunalmış hissetmez.

Bahsettiğimiz sitelerin tümü, karmaşık arka uç sistemleriyle oldukça etkileşimli olsa da son kullanıcıya sunulan, ilk kez gelen bir ziyaretçinin bile izleyebileceği, basit bir web akışına sahip basit bir web sitesidir.

Bir sonraki Facebook olmayı hedeflemeseniz bile, tasarım stratejilerinden çok şey öğrenebilirsiniz:

Çoğunlukla negatif alana dayanan basit bir renk paleti, daha temiz bir görünüm sunar.

Yazı tiplerinin okunması kolaydır ve tarayıcılar arasında tutarlıdır. Bu, gözler için çok küçük olmayan uygun bir boyut seçmeyi içerir.

Tasarım öğeleri minimumda tutulur. Çok sayıda etkileşimli öğe olsa da araya giren açılır pencereler veya yüklenmesi sonsuza kadar süren ağır resimler görmeyeceksiniz.

4. İnsanlar Simetriyi veya Yaklaşık Simetriyi Tercih Ederler

Etkili web tasarımının bir başka sırrı da simetri veya ona yakın tercihtir. Genellikle markalaşmayı tartışırken kullanılan Gestalt'ın İlkeler Yasası, bir web sitesi tasarlarken de aynı derecede önemlidir. Özellikle Simetri Yasasına dikkat etmelisiniz çünkü insanlar simetrik tasarımları asimetrik olanlara tercih etme eğilimindedir.

Bununla birlikte, web tasarımındaki en popüler düzenlerden birinin kenar çubuğu olan büyük bir sütuna sahip olduğu göz önüne alındığında, mükemmel simetrinin uzun bir düzen olabileceğini unutmayın. Bu yaklaşık simetri olarak bilinir. Tam olarak eşit olmasa da gözlerin takip etmesi kolay bir akış yaratır.

5. Otoritenizi Oluşturun

Müşterileri bilinmeyen bir markadan satın almaya teşvik etmek, günümüzün giderek daha bilinçli tüketicileri için daha da zordur. Tereddüt anlaşılabilir- kim sanal bir yabancıdan bir ürün satın almak veya bir hizmeti güvence altına almak ister?

Ancak, güven oluşturmaya yardımcı olan web sitenize dahil edebileceğiniz tasarım öğeleri vardır. İlgi çekici, alakalı ve sektörde deneyim sahibi olduğunuzu kanıtlayan bir kopya oluşturmanın yanı sıra, aynı şeyi iletmek için birkaç tasarım hilesi de kullanabilirsiniz.

Yaygın bir taktik, büyük müşterileri veya müşterileri vurgulamaktır; örneğin, bir yazılım şirketinin ürünlerini kullanan tüm yüksek saygın, tanınmış firmaların logolarını gösterdiği durumlarda olduğu gibi. Fiziksel bir ürün satan markalar, ürünlerinin nerede satıldığını veya önemli satış noktalarında basını güvence altına almışlarsa, saygın yayınları listeleyen bir “Görüldüğü Gibi” özelliği içerebilir.

Hizmetlerinizi veya ürününüzü kullanan herhangi birini tanımak yerine, bu taktikler güven ve otorite oluşturmaya yardımcı olur ve bu da potansiyel müşterilerin kendilerini güvende hissetmelerine ve harekete geçmelerine yardımcı olur.

6. Güvenilirliğinizi Gösterin

Aynı doğrultuda, müşterilerin diğer gerçek müşterilerden geri bildirim aldıklarında bir hizmet rezervasyonu yapma veya bir ürün satın alma olasılıkları daha yüksektir. İncelemelerin veya müşteri referanslarının işe yaradığı yer burasıdır. Bir sonraki adımı atmak isteyen potansiyel müşteriler için gönül rahatlığı sağlarlar.

Bu taktik her iş modeli için işe yaramayabilir, ancak hizmet sağlayıcılar ve ürün satan markalar için neredeyse gereklidir. Yelp veya Google gibi toplu web sitelerinden gelen yorumları görüntülemek, müşteri geri bildirimlerini dahil etmenin kolay bir yoludur (ve bu süreçte SEO ödüllerini toplayın!)

Bunu en iyi yapan şirketler hem olumlu hem de olumsuz incelemeleri ele alabilen duyarlı müşteri desteğine sahiptir.

7. Değişiklikler Kademeli Olarak Yapılmalıdır

Harika marka bilinci oluşturma, müşterilerinizin zihnine yerleşir. Örneğin, Coca-Cola'nın ana marka renklerinin kırmızı ve beyaz olduğunu kimsenin söylemesine gerek yok. Bu marka öğeleri, yıllarca maruz kalma yoluyla zihnimizde katılaşır.

Ancak bu unsurlar değiştiğinde bu marka değerine ne olur? Kola renk düzenini örneğin yeşil ve beyaz olarak değiştirseydi, tüketicilerin buna alışması uzun zaman alırdı. Aynısı, küresel düzeyde olmasa bile herhangi bir marka için geçerlidir.

Pareto Prensibi (veya 80/20 kuralı) sonuçların yüzde 80 girdilerinin sadece yüzde 20 oranında oluşturulduğunu belirtir. Bu, web sitenizin tasarımı için büyük etkileri olan psikolojik bir ilkedir.

Şirketiniz için önemli marka değeri yaratan belirli yerinde öğelerin (muhtemelen logolar, renk şemaları veya görüntüler) olduğunu fark edeceksiniz. Web sitesi güncellemelerine çok fazla kafa yorarsanız ve bu ağır vuran öğelerin çoğunu değiştirirseniz, yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz.

Geri bildirim ve odak grupları yoluyla markanız hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanızı ve neyin işe yaradığını öğrenmenizi öneririz. Değişiklikleri kademeli olarak uygulamak iki şeyi garanti eder: müşterilerin büyük marka değişiklikleriyle kafası karışmaz ve oluşturmak için çok çalıştığınız tüketici zihin paylaşımını azaltan köklü değişiklikler yapmaktan kaçınırsınız.

Web Tasarımınızı Yükseltmek için İnsan Doğasının Gücünden Yararlanın

İnsan doğası güçlü ve içgüdüseldir ve doğru kullanıldığında web tasarımı üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olabilir. Marka değerlerinize ve hedeflerinize sadık kalırken etkili web tasarım ile bu sırlarından yararlanın.

ETİKETLER: Etkili, Web, Tasarım, Yazılım


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.