• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
E-Ticaret Veri Entegrasyonu Nedir?
E-Ticaret Veri Entegrasyonu Nedir?
E-Ticaret Veri Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret veri entegrasyonu, web sitesi gibi bir işletmenin ön uç bileşenlerinden önemli verilerin toplanması ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi arka uç sistemler tarafından kolayca erişilebilir hale getirilmesi işlemidir. Bu kulağa inanılmaz derecede karmaşık geliyor, ancak bir örnek üzerinden anlaşılması çok daha kolay. Diyelim ki e-Ticaret işletmeniz düzenli olarak çok sayıda ürün gönderiyor. Tipik olarak, ürünün mevcudiyeti, paketin nereye gittiği ve aynı yere kaç paketin daha gittiği gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler manuel olarak ele alınır. Bu, hata yapmayı ve zaman kaybetmeyi kolaylaştırır. Ancak, nakliye API'lerini kullanarak bu verileri entegre ederek, tüm bu bilgiler erişimi kolay tek bir merkezi konumda toplanır.

Çevrimiçi Bir İşletmede Veri Entegrasyonu Neden Önemlidir?
Veri entegrasyonu, çevrimiçi işletmelere çok çeşitli avantajlar sağlar. İlk olarak, veri entegrasyonu, manuel veri girişi ve çoğaltılmış veriler ihtiyacını ortadan kaldırır. Veri girişinin elle yapılması çoğu işletmenin işleyişinde önemli bir darboğazdır. İşlenmekte olan veri miktarı nedeniyle kolayca alt üst edilebilecek sıkıcı, sıkıcı bir iştir. Veri entegrasyonu, bu verilerin yapay zekâ tarafından otomatik olarak yönetilmesini sağlar, bu da daha az hataya yol açar ve işletmelerin işçilikten tasarruf etmesini sağlar.

Veri entegrasyonu, işletmenizi yürütmek için harcadığınız zamanı da optimize eder. Belirli süreçleri otomatikleştirerek veri entegrasyonu, zamanınızı insan dokunuşu gerektiren görevlere ayırmanıza olanak tanır. Örneğin, bir paket teslimata çıktığında müşterilere manuel olarak doğrulama e-postaları göndermek oldukça verimsizdir. Otomatik bir hizmetin bu e-postaları sizin yerinize göndermesine izin vererek, zamanınızı ambar tamamlama sürecinizi başka şekillerde iyileştirmek için harcayabilirsiniz.

3 Önemli Çıkarım

Veri Entegrasyonu Zaman Alır
Veri entegrasyonunun ayarlanması, uzman bilgisine sahip biri için bile nispeten uzun zaman alır. Ortalama olarak, veri entegrasyonunu başlangıçta kurmanın dört ila on iki hafta arasında süreceğini bekleyebilirsiniz. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni, sürecin ne kadar karmaşık olabileceğidir. Veri entegrasyonunuzu yürüten geliştiricinin, verilerinizi entegre etmeye başlamadan önce platformunuzun mimarisini öğrenmesi gerekecektir. Ve o zaman bile, muhtemelen API ile sisteminiz arasında haftalar içinde düzeltilmesi gereken bazı sürtüşmeler olacaktır.

Veri Entegrasyonu Pahalı Olabilir
Veri entegrasyonu, özel bilgiye sahip birinin çalışmaya başlamadan önce uzun saatler çalışmasını gerektirir. Bu, veri entegrasyonuna yeni başlayan işletmeler için oldukça pahalı bir başlangıç ​​ücreti anlamına gelir. Veri entegrasyonunu çalışır hale getirmek size binlerce dolara mal olabilir ve bu, her şeyin plana göre gittiği varsayılarak yapılır. İşletmenizin platformunu entegre etmek özellikle zorsa, ilk tahminin üzerinde binlerce dolar harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Veri entegrasyonunu kurmanın ilk maliyetine ek olarak, entegrasyon tamamlandıktan sonra sistemi sürdürmek için bir geliştiriciye ihtiyaç duymanız ihtimali yüksektir. Sistemde bir geliştirici tarafından düzeltilmesi gereken karışıklıklar olabilir veya API'nin daha yeni bir sürümü kullanıma sunulacak ve sizinkini geçersiz kılacaktır. Her durumda, veri entegrasyonu neredeyse her zaman işletmelerin yaptığı en pahalı yatırımlardan biridir. Ancak bununla birlikte, çoğu şirket yatırımın tamamen buna değer olduğunu düşünüyor. Birçok işletme, veri entegrasyonunun onlara kazandırdığı zaman ve para nedeniyle paralarını birkaç yıl içinde geri kazanıyor.

Veri Entegrasyonu, Kullanıcı Deneyimini İyileştirir
Veri entegrasyonu, yalnızca onu uygulayan işletmeye fayda sağlamaz. Ayrıca, kullanıcı deneyimini geliştirerek o işletmenin müşterilerine de fayda sağlar. Bunun nedeni, veri entegrasyonunun, hedef kitlenizi daha iyi anlamak için teknolojiyi kullanmanıza izin vermesidir. İşletmeniz ayrıca sektörünüzdeki pazar değişikliklerine daha iyi tepki verebilecek, bu da müşterilerinizin istedikleri ürünleri her zamankinden daha hızlı alacakları anlamına geliyor.

Düşünmeniz Gereken Bazı E-Ticaret Veri Entegrasyon Yazılımları

Segment
Segment, dünyanın önde gelen müşteri veri platformudur (CDP). Şirketlerin kullanıcıları hakkında veri toplamasına ve bu müşteri verilerini merkezi bir yerde birleştirmesine olanak tanır. Segment, işletmelerin kitlelerini anlamalarını ve doğrudan onlara hitap etmelerini kolaylaştırır.

Webgility
Webgility, çevrimiçi işletmelerin muhasebesini otomatikleştiren, kullanımı kolay bir yazılımdır. Webgility ile kitaplarınız her zaman günceldir ve işletmenizin nakit akışıyla ilgili her türlü bilgi parmaklarınızın ucundadır. Hizmet ayrıca, API'lerini entegre eden şirketlere yardımcı olacak bir uzman ekibi içerir.

Ortto
Ortto'yu önceki adı olan Autopilot'tan tanıyabilirsiniz. Ortto, şirketlerin yeni müşteriler bulmasına ve mevcut müşterilerini elde tutmasına yardımcı olan, ürün odaklı bir büyüme motorudur. Ortto'nun CDP'si, önemli kitleleri belirli demografik özelliklere göre segmentlere ayırmayı kolaylaştırarak müşterilerinizi anlamayı kolaylaştırır.

ETİKETLER: E-Ticaret, Online, Alışveriş, Sitesi


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.