• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Satışları Nasıl Artırır?
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Satışları Nasıl Artırır?
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Satışları Nasıl Artırır?

E-ticaret, hevesli girişimciler için muazzam fırsatlar sunuyor. İster bir stoksuz satış mağazası kuruyor olun ister kendi ürününüzü satıyor olun, dijital pazarlamanın gücünden yararlanmak katlanarak büyümeye yol açabilir. 

Yaratıcılık dijital pazarlamada önemli bir itici güç olsa da bunun aynı zamanda bir sayı oyunu olduğunun farkına varmak daha iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. 

Bu makalede, girişimcilerin dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) hakkında bilmesi gereken her şeyden bahsedeceğiz. CRO'nun faydalarını tartışmadan önce pazarlama açısından dönüşüm oranının ne olduğunu inceleyerek başlayacağız. Ardından, hemen çıkma oranını azaltmak ve dönüşüm oranınızı en üst düzeye çıkarmak için bir CRO denetiminin nasıl gerçekleştirileceğini ele alacağız.

Dönüşüm Oranı nedir?

Dönüşüm oranı, kaç ziyaretçinin reklamınızdan, web sitenizden veya diğer pazarlama araçlarınızdan amaçlanan eylemi gerçekleştirdiğini ölçer. 

Örneğin, bir ürünü satmak için bir web sayfası kullanıyorsanız, dönüşüm oranınız o web sayfasına gelip satın alma yapan kişilerin yüzdesi olacaktır. Satın almaların istenen tek dönüşüm olmadığını belirtmekte fayda var. Kayıt, sorgulama veya abonelik, diğer dönüşüm örnekleridir.

Dönüşüm sayısını ziyaretçi sayısına bölerek dönüşüm oranını hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama aşağıdaki denklemle basitleştirilebilir:

Dönüşüm sayısı ÷ ziyaretçi sayısı = dönüşüm oranı

Daha önce olduğu gibi aynı örneği kullanarak, web sitenize 100 kişi gelse ve 10 tanesi satın alma işlemi yapsa, dönüşüm oranınız %10 olacaktır. Bu ziyaretçilerin yalnızca 3'ü satın alma işlemi gerçekleştirseydi, dönüşüm oranı %3 olurdu.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun (CRO) Faydaları

Terimin önerdiği gibi, dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), bir dönüşüm oranını artırmak için dönüşümleri en üst düzeye çıkarma sürecidir. Girişimcilerin dönüşüm oranı optimizasyonuna odaklanmasının birkaç nedeni vardır.

Daha yüksek bir dönüşüm oranı, genellikle, genellikle dönüşüm oranı optimizasyonunun birincil hedefi olan artan gelire eşittir. 

CRO'ya öncelik vermek, kuruluşunuzu ölçeklendirmeye hazırlamanıza da yardımcı olur. Ölçeklendirme, her iş modeli için farklı görünecek, ancak daha nitelikli müşteri adayları ve artan gelir kesinlikle yardımcı olacaktır.

Potansiyel finansal büyümeye ek olarak, CRO stratejileri, öngörü ve analitik konusunda daha fazla farkındalık yaratır. Çeşitli pazarlama ölçütlerini ve işletmenizin nasıl performans gösterdiğini net bir şekilde anlamak, daha bilinçli iş kararları vermenize yardımcı olur. 

Sonuç olarak, CRO süreci, sizi kitlenizin ne istediğine ve en iyi neye yanıt verdiğine yakından bakmaya zorladığı için tipik olarak müşterilerin deneyimini geliştirir.

CRO Denetimi Nasıl Yapılır?

Başka herhangi bir CRO çalışması yapmadan önce, nasıl iyileştirilebileceğini belirleyebilmeniz için mevcut dönüşüm oranınızı değerlendirmeniz çok önemlidir. Girişimciler ve pazarlamacılar, bir CRO denetimi yaparak bu öngörülere erişebilir. 

Bir CRO denetiminde ele alınması gereken ilk şey, mevcut dönüşüm oranınızdır. Dönüştürülmüş ziyaretçilerin yüzdesini belirlemek için daha önce paylaştığımız denklemi kullanın. Dönüşüm oranına ek olarak, hemen çıkma oranını ve tıklama oranını (TO) belirleyin. Satış dönüşüm huninizin yapısına bağlı olarak, potansiyel müşteriden müşteriye dönüşüm oranını da değerlendirmek iyi bir fikir olabilir.

Teklifinize ulaşan kullanıcılar ve nereden geldikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için analizlerinizi gözden geçirmek de iyi bir fikirdir. Bu, hedef kitlenize isabet edip etmediğinizi görmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, hizmet vermediğiniz belirli bir ülkeden çok fazla web sitesi trafiği alıyorsanız, pazarlamanızı yeniden hedeflemek için değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Web sitesi analizlerinizin ısı haritaları varsa, kullanıcıların zamanlarını ve dikkatlerini nereye odaklama eğiliminde olduklarını görün. Bu, CRO stratejinizi geliştirirken yol gösterici bir güç olabilir.

Son olarak, neyi daha iyi yapabileceğinizi belirlemek için mevcut stratejinizdeki potansiyel boşlukları belirleyin. Bu boşlukları doldurmak için CRO stratejinizi oluşturun.

Dönüşüm Oranınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Durumu değerlendirdikten sonra, dönüşüm oranınızı optimize etmek için hesaplanmış bir yaklaşım benimsemenin zamanı geldi. İşte çevrimiçi işletmenizin dönüşüm oranını artırmak için uygulayabileceğiniz birkaç denenmiş ve gerçek CRO tekniği.

1. İçeriğinizi Geliştirin

Dönüşüm oranınızı artırmak için kullanabileceğiniz ilk tekniklerden biri, reklamlarınızdaki, web sitenizdeki ve diğer pazarlama araçlarınızdaki metni geliştirmektir. Metninizi yazarken, markanızın imajını korurken hedef kitlenizde yankı uyandıracak şekilde hazırlandığından emin olun.

İçeriğinizi geliştirmenin bir başka yolu da teklifinizi bir çözüm olarak sunmaktır. İdeal müşterinizin sıkıntılı noktalarını düşünün ve bunları içeriğinizde ele alın.

2. Formları Optimize Edin

Amaçlanan dönüştürmeniz herhangi bir form içeriyorsa, formları olabildiğince kullanıcı dostu ve anlaşılır hale getirmelisiniz. Kullanıcı deneyimini basitleştirmek için gerekli olmayan ekstra alanları ortadan kaldırın.

3. Daha Fazla Stratejik CTA Dahil Edin

Ziyaretçilerinizin yapmasını istediğiniz bir işlem olduğunda, onlara bir harekete geçirici mesaj (CTA) ile bildirmeniz gerekir. İyileştirme için yer olup olmadığını görmek için mevcut CTA'larınızı değerlendirmeyi ve yenilemeyi düşünün.

Ziyaretçilerinizi harekete geçmeye teşvik etmek amacıyla CTA'larınızın içeriğini geliştirmek için daha önce bahsettiğimiz ipuçlarını uygulayabilirsiniz. CTA'larınızı erişilebilir ve göz alıcı bir yere yerleştirmeniz de önemlidir. 

4. Satın Alma Sürecini Geliştirin

Bazen, CRO pazarlamanın ötesine geçer. Satın alma süreciniz, dönüşüm oranınızı artırmak için geliştirilebilecek bir şeydir. Satın alma sürecini geliştirmenin bir yolu, mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır.

5. Sosyal Kanıttan Yararlanın

Sosyal kanıt, ürün ve hizmetinizin geçmiş sonuçlarını gösteren medyadır. Sosyal kanıt, potansiyel alıcılara sizden satın almanın faydalarını göstermek için mükemmeldir.

Bazı sosyal kanıt örnekleri arasında incelemeler, referanslar ve vaka çalışmaları yer alır. Yazılı sosyal kanıt harika, ancak videolar ve fotoğraflar anlaşmayı imzalamaya yardımcı olacak.

6. Açılır Pencereleri Kullanın

Pop-up'lar, izleyicilerin dikkatini çekmenin ve daha fazla potansiyel müşteri yakalamanın harika bir yoludur. Açılır pencereleri mıknatıs olarak kullanın. Birçok e-ticaret markası, potansiyel alıcıların e-posta adresleri karşılığında belirli bir indirim veya ücretsiz teklif sunar.

7. Basit Tutun

Sitenizdeki yükü azaltmak ve yalnızca değere odaklanmak çok değerlidir. Bu, grafikler, metin vb. için geçerlidir. 

“Yoğunluk” her zaman daha iyi değildir. Aslında, beyaz gürültüyü kesmenin ve beyaz alanı birleştirmenin değeri vardır ve potansiyel alıcıların teklifinize odaklanmasını sağlar.

8. A/B Testini Kullanın 

A/B testi, aynı teklif için iki farklı pazarlama materyali sürümünü kullanan bir tekniktir. Alıcıların başlıklara, içeriklere, resimlere ve daha fazlasına verdiği yanıtları değerlendirmek için A/B testini kullanabilirsiniz.

9. Teklifinizi Ayarlayın

Pazarlama stratejinizin hareketli parçalarının optimize edildiğini düşünüyorsanız, ancak yine de istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız, teklifinizi değiştirmeyi düşünün.

Teklifinizin müşterileriniz için değerli olacak şekilde düzenlendiğinden emin olun. Fiyatlandırmanızı daha mantıklı olacak şekilde ayarlamayı düşünün.

10. Üçüncü Taraf Desteğini Kullanın

Yerleştirdiğiniz diğer CRO çabalarını desteklemek için çeşitli üçüncü taraf kaynakları mevcuttur. Bu kaynaklar, kayıt destek araçlarından dijital pazarlama uzmanlarının özel CRO hizmetlerine kadar uzanır.

Size erişebileceğiniz tüm araçları incelemenizi öneririz.

Son düşünceler

Dönüşüm oranı gibi önemli pazarlama ölçümlerini anlamak, e-ticaret işiniz için daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Mevcut dönüşüm oranınızı değerlendirdikten ve iyi hazırlanmış bir CRO stratejisi oluşturduktan sonra, planınızı eyleme geçirmenin zamanı geldi.

ETİKETLER: Eticaret, Web Tasarımı, Ecommerce, Sitesi


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.