• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Blog Sayfası Alt Alan Adına mı Yoksa Dizine mi Kurulmalıdır?
Blog Sayfası Alt Alan Adına mı Yoksa Dizine mi Kurulmalıdır?
Blog Sayfası Alt Alan Adına mı Yoksa Dizine mi Kurulmalıdır?

Sitenizin SEO kalitesini önemli ölçüde artırmak için sektörünüz ile ilgili bir blog oluşturmak çok faydalıdır. Ama nereye konumlandırmalısınız: alt alan adı mı yoksa dizin mi?

Her şeyden önce, bir alt alan ile bir dizin arasında ayrım yapmanız gerekir. Aslında, iki konum çok farklıdır ve sitenizdeki birçok değişikliği etkileyebilir.

Alt alan adı, sunucunuzda alan adınıza eklenebilen bölünmüş bir alandır. Genellikle, alt alanlar yeni özellikleri test etmek veya yeni tasarımları hayata geçirilmeden önce uygulamak için kullanılır. Alt alan adının adresi de sitenizinkinden çok farklıdır.

Nitekim aynı sunucuyu kullansa bile yapı farkı dikkat çekicidir. Siteniz "mysite.com" gibi görünürken, bir alt etki alanına yerleştirilen bir blogun adresi daha çok "blog.monsite.com" gibi görünür.

Blogunuzu bir dizine yerleştirmek, bir sayfa oluşturmak gibidir. İnternet adresinizin yapısı değişmez, sunucu bölümlenmez ve buna "/ blog" ifadesi eklenir. Ardından dizininizde bir alt klasör oluşturulur. Çoğu işletme, sitelerindeki içeriği düzenlemek için bu alt klasör sistemini kullanır. Blogunuzu doğrudan bir dizine yüklemek de SEO'yu kolaylaştırır.

Alt alan adının SEO'nuz üzerindeki etkisi

Blogunuzu kurmak için bir alt alan oluşturmak oldukça mümkündür. Ancak, pazarlama kampanyalarınızı ikiye katlamayı düşünmeniz gerekecek. Aslında, ana sitenizdeki bir çapa ile bağlantılı olsa bile, siteniz ve alt alanınız Google için iki ayrı varlıktır. İnternet alanlarınızdan biri iyi referans verilmişse, diğerinin biraz daha az olması mümkündür. İşletmeniz için bir blogun parçası olarak bir veya daha fazla alt alan oluşturmak gerekli değildir.

Ancak, şirketinizde farklı uzmanlık alanlarında çalışıyorsanız, hizmetlerinizi pek çok farklı alt alana yüklemek ilginç olabilir. Uluslararası çalışıyorsanız da ilginç olabilir. Aslında, uluslararası referans, coğrafi olarak yerelleştirilmiş optimizasyon ve hedef ülkelere uyarlanmış bir dil gerektirir. Alt alan adlarının tümü bağımsız olduğundan, blogunuzu doğrudan web sitesi dizininize yüklediğinizde mümkün olmayan bazı uygulamaları sizin için kolaylaştırır.

Genel olarak, KOBİ'lerin bir alt alana veya uluslararası SEO'ya ihtiyacı yoktur. Pazarlama ajansınızdan, sıralama özellikleri uğruna bu alt etki alanlarını kurmanın hala mümkün olduğunu unutmayın.

Blogunuzu alt alan adı yerine doğrudan dizine yükleyin

SEO'nuzu gerçekten geliştirmek istiyorsanız, blogunuzu site dizininize yükleyebilirsiniz. Daha sonra zamanınızı, enerjinizi ve kaynaklarınızı tek bir hedefe yoğunlaştırırsınız. Tüm çabalarınız bu alanı hedef alarak, siteniz ve blogunuz için SEO'nuzun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca sitenizde yayınlanan içerik, geri bağlantılarınızın gücünden yararlanmaktadır . İşletmenizi arama sonuçlarında hızlı ve çok üst sıralarda sıralamak istiyorsanız bu kriter çok önemlidir. Nitekim, asıl amaç sizi her zaman SERP'lerin ilk sıralarına götürmektir. Dizine yükleme, alt etki alanından farklı olarak, bu avantajı elde etmek için daha basit ve daha hızlı bir seçenek sunar.

Veri analizlerinizi kolaylaştırın

Blogunuzu ana web sitenizde barındırmak, veri analiz yazılımındaki performansını izlemeyi de kolaylaştırır. Analytics , sayfa görüntüleme sayısını görebilirsiniz dönüşüm oranını ve hemen çıkma oranını . Blogunuzu bir alt alana yerleştirmek, bu nedenle yapılacak analizlerin sayısını katlar. Aslında, blogunuz için bir alt alan adı oluşturmanız durumunda, ana sitenizi ve alt alanınızı ayrı ayrı analiz etmelisiniz.

Bu yaklaşım, bir blog bağlamında çok az mantıklıdır. Aslında, işinizi ve markanızı desteklemek için sitenizde mevcuttur. Blogunuzu doğrudan bir dizine yükleyerek sitenizin genel çevrimiçi performansını inceleyebilirsiniz. Ardından, müşterilerinizin davranışlarının analizini kolaylaştıran basitleştirilmiş bir rapordan yararlanırsınız. Aslında, bir sayfadan blog gönderisine veya tam tersi şekilde nasıl geçtiklerini doğrudan görebilirsiniz. Bu veriler sayesinde bir sonraki içeriğiniz için strateji oluşturmak daha kolay olacaktır.

Blogunuzu bir dizine veya alt etki alanına yerleştirmek bu nedenlerden dolayı uzun süre düşünülmesi gereken bir sorudur. Bir yandan, farklı çevrimiçi etkinliklerinizi iki farklı alanda sınıflandırabileceksiniz, ancak pazarlama stratejisindeki çabalarınızı da artırmalısınız. Öte yandan, siteniz ve blogunuz birlikte çalışır ve minimum çaba gerektirirken Google'da verimli bir şekilde sıralanır. Profilinize bağlı olarak, ajansımız blog konumunuz için en iyi seçim konusunda tavsiyeler sunar.

ETİKETLER: Blog, Web Tasarım, Haber


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.