• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
2023 için 9 etkileşimli web tasarım trendi
2023 için 9 etkileşimli web tasarım trendi
2023 için 9 etkileşimli web tasarım trendi

İnternetin bir sonraki aşaması 2023 web tasarım trendlerine geldi. Her zaman olduğu gibi, bu dijital trendler gelişmekte olan teknolojinin ve onun toplum üzerindeki etkisinin bir yansımasıdır ve geçen yıl tasarımcılara üzerinde çalışacakları pek çok malzeme sağladı.

AI'da kendi sanatını yapabileceği noktaya kadar büyük ilerlemeler oldu ve Metaverse, VR'yi ana akıma daha da itti. Daldırma, simülasyon ve sinema tekniklerini sergileyen web tasarım trendleri takip etti. Aynı zamanda, küresel bir durgunluk hem zenginlikten geri çekilmeye hem de neşeli, gerçeklerden kaçan deneyimlere yönelmeye ilham verdi. Ve tüm bunlar , internet ve cep telefonlarının dünya çapında erişilebilirlik açısından zirveye ulaştığı Big Flat Now zemininde gerçekleşti . Sonuç, estetik yenilik hızlı tempolu, küresel bir çaba haline geldiğinden, anlık ve yerel olanla daha az kısıtlanan web tasarım trendleridir.

Tüm bu faktörler etkinken, 2023 için aşağıdaki web tasarım trendleri, World Wide Web'in temellerini sarsmaya hazırlanıyor.

2023'ün en iyi 10 web tasarımı:

Animasyonlu ürün tanıtımları

Sürükleyici 3D dünyalar

aşırı uyarılma

Paralaks yakınlaştırma kaydırma

90'lar navigasyonu

Karalama defteri estetiği

Çakışan metin

Tipografik düzenler

404'ün rehabilitasyonu

1. Animasyonlu ürün tanıtımları

Fareyle üzerine gelme animasyonları, ince mikro etkileşimler için her zaman zararlı olmuş ve ziyaretçiyi pasif bir şekilde meşgul etmiştir. Ancak 2023'te web tasarımcıları, fareyle üzerine gelme animasyonlarıyla daha da büyüyerek sıradan sayfa öğelerini göz kamaştırıcı ürün tanıtımlarına dönüştürüyor.

Dribbble aracılığıyla Stan Yakusevichtarafından tasarlandı

Bu eğilim aynı anda birkaç hedefe ulaşıyor. Ziyaretçi bir ürünü başka bir sayfaya tıklamadan hızlı bir şekilde inceleyebildiğinden, hızlı göz atmayı destekler. Nasıl kullanılabileceğine dair bir tanıtım sunarak ürünü canlandırır. Fotoğrafları birer birer göstererek ve sayfayı görüntü karmaşasından uzak tutarak minimal bir arayüzü destekler. Ürün fotoğraflarını mevcut sayfanın üstünde canlandırarak siteye yeni bir ön plan boyutu getirebilir.

Markaların ve işletmelerin izleyicilerinin dikkatini çekmesinin zorlaştığını biliyoruz ve belki de bunun nedeni herkesin temelde tükenmiş olmasıdır. Çözümlerden biri, hiper hareket ve eğlenceli animasyonlar aracılığıyla tasarımlara daha fazla hayat vermektir.

- Moran Kadussi, Wix'te İçerik Stratejisi Lideri ve Trend Öngörüsü

Ve son olarak, çoğu sürpriz etkileşimde olduğu gibi, bu fareyle üzerine gelme animasyonları bir keşif hissi yaratarak ziyaretçinin daha fazla ifşa bulmak için keşfetmeye devam etmesini sağlar.

Medya hatası: Format(lar) desteklenmiyor veya kaynak(lar) bulunamadı

2. Sürükleyici 3B dünyalar

Geçen yıl birçok web sitesi, izleyicileri sayfaya çeken sürükleyici kaydırma deneyimlerini tercih etti. Kısmen VR teknolojisine olan devam eden ilgi sayesinde, bu trend artık tamamen sürükleyici web sitelerine, tamamen işlenmiş 3D dünyalara dönüştü.

Daldırma hileleri yeni bir şey değil, ancak nadiren kullanıcıyı bir vinç kamerasının sorunsuz izlemesiyle dijital alanda bir yolculuğa çıkaracak kadar ileri gidiyorlar. Ve ses teknikleri, erken dönem internetin yapışkan bir kalıntısı olarak kabul edilirken, ince müzik, sinematik bir dokunuş eklemek için geri dönüş yapıyor. Ses hala erişilebilirlik zorluklarıyla birlikte geldiğinden, çoğu web sitesi sayfayı yüklemeden önce müzik çalmak için izin isteyecektir.

Bu eğilimin üstesinden gelmek çok fazla çaba gerektirir (bazen 3B modelleme ve ses miksajını gerektirir), bu nedenle, Coach x Tom Wesselman ürün serisinde görüldüğü gibi, en çok tek seferlik kampanyalar için kullanışlıdır. Bu web sitesi dünyaları gerçekçi olmaktan çok biçimsel olma eğiliminde olsa da, onları çekici kılan da tam olarak budur; bunlar, kullanıcıların kendilerini içinde kaybetmek isteyecekleri yaratıcı, gerçeklerden kaçan alanlardır. En iyi ihtimalle, sayfayı yönlendiren pek çok eskimiş düzene meydan okurlar. bir CTA düğmesi. Bu web siteleri, ziyaretçiler üzerinde kalıcı bir iz bırakmak için görsel deneyime güveniyor.

3. Aşırı uyarılma

"Az daha çoktur" on yıllardır dijital bir yasadır ve web sitelerinin kullanıcıların düşünmesine gerek kalmayacak kadar sezgisel olması gerektiğini zorunlu kılar. Yakın geçmişte, birçok tasarımcı, tasarım karşıtlığı ve Web 1.0'ın şatafatlı arayüzleriniyeniden icat etme yoluyla bu kısıtlamalara isyan etti . Ancak 2023 için, UX minimalizmine karşı başkaldırı dijital maksimalizmdir; tamamen aşırı uyarımı hedefleyen tasarımlar.

Les Mecs Au Camion ile Tasarım

Bu eğilim, neredeyse her sayfa öğesini özelleştirerek beyaz alana topyekun bir savaş ilan ediyor. Tek bir web sayfasında aynı anda animasyonlu arka planlar, animasyonlu ön planlar, büyük boyutlu tipografi, üzerine gelme ve tıklama efektleri, yanıp sönen görüntüler ve renk sıçramaları olabilir. Bunun etkisi, yalnızca asi değil, aynı zamanda kendini ifade eden, yeni ve utanmazca tuhaf web siteleri yaratmaktır. Keşfi teşvik etmek için sezgisel gezinme yerine deneyime öncelik vererek etkileşimi ve eğlenceyi etkileyici yeni zirvelere taşıyor.

Dijital maksimalizm, Covid'den bu yana gelişen ve yoğunlaşan bir trend… tüm bu yoğun, bastırılmış duygular, maksimalizm ve tasarım karşıtlığı şeklinde yüzeye çıkıyor.

- Moran Kadussi, Wix'te İçerik Stratejisi Lideri ve Trend Öngörüsü

Aynı zamanda, bu eğilim bariz erişilebilirlik engelleriyle birlikte geliyor ve erişilebilirlik yasasına tabi olan işletmeler , bu tarzda WİEK uyumlu sayfalar tasarlamayı pratik bulmayabilir.

ETİKETLER: Web Tasarım, Yazılım, 2023


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.