• bilgi@kariyerwebtasarim.com
  • Terazidere Mh. Baki Sk. No:34/1 Bayrampaşa / İSTANBUL
Web Sitelerindeki Menüler Hakkında Önemli Hususlar
Web Sitelerindeki Menüler Hakkında Önemli Hususlar
Web Sitelerindeki Menüler Hakkında Önemli Hususlar

Gezinme çubukları tasarlamak, web sitesi tasarımının önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, ihtiyaç duydukları içeriği kolaylıkla bulmayı beklerler. Gezinme çubuğu, bunu kolaylaştıran basit bir tasarım öğesidir. Bununla birlikte, genel tasarımınızın en önemli yönlerinden biri olduğundan, konseptinin basitliğinin tasarımcılarınızın onu ihmal etmesine izin vermeyin.

Gezinme çubuğu, tüm web sitesi için bir bağlantı noktasıdır ve bir kullanıcının ulaştığı hemen hemen her sayfadan görülebilir. Bu nedenle, yalnızca iyi gezinmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sitede geçirilen süre, hemen çıkma oranları ve dönüşümler için pozitif sayıları korumak için çok önemli bir unsurdur. İdeal bir gezinme çubuğu oluşturarak web sayfanızı başarıya hazırlayın.

İyi Gezinme Çubuğu Neden Önemlidir?

İyi bir gezinme çubuğu olmadan, kullanıcılar ihtiyaç duydukları öğeleri bulamazlar. Kullanıcılar bunları bulamazsa bloglar, ürün listeleri ve iletişim bilgileri gibi temel bileşenler kullanışlı değildir.

Genel tasarımınızın ne kadar sezgisel olduğuna inandığınız ne olursa olsun, gezinme her zaman site ziyaretçilerinin elindedir. Kullanıcılar aynı yolu izlemeyecek ve sitede tercih ettikleri şekilde gidemezlerse ayrılacaklar.

İyi bir temel kural, herhangi bir kullanıcının istediği yere en fazla üç tıklamayla ulaşabilmesidir. Bu mümkün değilse, yalnızca gezinme menüsünde değil, genel tasarımınızla ilgili temel bir sorun olabilir.

İdeal Gezinme Çubuğunun Bileşenleri Nelerdir?

İyi bir gezinme çubuğu, kullanıcılara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri verirken web sayfası tasarımınızı tamamlamalıdır.

Güçlü bir gezinme çubuğu oluştururken göz önünde bulundurulması gereken önemli tasarım bileşenlerinden bazıları şunlardır:

Basit - Gezinme çubuğu, hedef noktalarını ve gezinme rotalarını açıkça belirtmelidir.

Özet - Çoğu gezinme çubuğunda çok fazla alanınız yok. Metni kısa ve derli toplu tutun.

Tutarlı - Gezinme çubuğu, site tasarımı ve gezinme hedefleri için bağlantı noktası görevi görür. Sitenin farklı bölümlerinde nasıl göründüğünü değiştirmeyin.

Belirgin - İşleri basit tutmak, arka plana uymaları gerektiği anlamına gelmez. Kullanıcının nereye gideceğini bilmesi için gezinme çubuğunu öne çıkarın.

Doğru - Gezinme çubuğu, kullanıcıların sorularına kolay yanıtlar sağlamalıdır. Onlara engel olmadığından emin olun.

Bu ilkeleri göz önünde bulundurarak, farklı gezinme çubuğu türlerine bakalım.

Gezinme Menüsü Türleri

Tipik gezinme menüleri birkaç çeşittir. Bu seçimlerden bazıları diğerlerinden daha yaygın olsa da hepsinin kendi özel amacı vardır ve bir site için işe yaramaz görünen bir şey bir başkası için mükemmel bir seçim olabilir.

Web sitesi tasarımında en yaygın menüler, yatay gezinme çubuklarıdır.

Yatay Gezinme Çubuğu

En yaygın menü çubuğu türü yatay gezinmedir. Kullanıcılar, web sitelerinde gezinmek için bu geleneksel menüye güvenirler. Daha yaratıcı içgüdüleriniz benzersiz bir şeyin özlemini çekse de standart bir üste yönelik yatay gezinme çubuğu beklenmez; birinin olmaması normalde web sitenizin ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratır.

Bu tür gezinme kurulumları, mobil cihazlar için ölçeklendirmeyi amaçlayan duyarlı tasarımlarda kullanışlıdır; bu, cihazdan bağımsız olarak kullanıcılara tek tip bir deneyim sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, aşina oldukları doğası, açılır menüler veya mega menüler gibi gelişmiş tasarımlarla iyi çalıştıkları anlamına gelir.

Altbilgi gezintisi, birçok web sitesi tasarımının ortak bir özelliğidir.

Altbilgi Gezinme Çubuğu

Diğer bir yaygın menü türü, aşağı yönlü yatay gezinme menüsüdür. Bu, navigasyonu kullanıcıların onu aramak zorunda olduğu bir noktaya yerleştirirken, altbilgi gezinme çubuğunun tercih edildiği birkaç durum vardır.

Alt yönelimli bir gezinme çubuğu, okuyucuları sayfanın birincil değer teklifinden rahatsız etmeden gezinme kılavuzu sağladıkları için açılış sayfalarında sıklıkla kullanılır. Bazıları, daha yüksek dönüşümler için açılış sayfalarından gezinmeyi tamamen kaldırmayı savunurken, uygulama kullanıcı deneyimi açısından tartışmalıdır. Tipik olarak, kullanıcılar görmeyi bekledikleri gezinme öğelerini kaybetmekten hoşlanmazlar. Altbilgi gezinme çubukları, sitenize okuyucuları "tuzağa düşürmeden" açılış sayfası bütünlüğünü koruyan etkili bir orta yol sunar.

Altbilgi navigasyonu için başka bir kullanım durumu, şişman altbilgi adı verilen bir şeydir. Dolgun bir altbilgi, genellikle içerik ağırlıklı sayfaların altında bulunan bağlantı ağırlıklı bir kaynaktır. Burada tam bir site haritasına benzeyen bir şey bulacaksınız, özellikle yoğun gezinme yapılarına sahip siteler için yararlıdır. Bu, iletişim bilgileri, yasal notlar, uyumluluk sertifikaları vb. Gibi sitenizin birincil öğeleriyle çok da alakalı olmayan bağlantıları paylaşmanın kolay bir yolu olabilir.

Ayrıca, mobil cihaz kullanıcı ara yüzünüz için duyarlı bir alt gezinme çubuğunu da düşünebilirsiniz. Bu, gezinme seçeneklerinizi kullanıcıların zaten telefonlarında ve tabletlerinde bulundurdukları yerlere yerleştirir. Bu cihazların kullandığı standart gezinme düğmelerine müdahale etmediğinden emin olun.

Dikey Gezinme Çubuğu

Dikey gezinme çubukları, mobil tasarım için harika seçeneklerdir. Dikey gezinme menüsü farklı sekmeleri görüntüler. Dikey gezinme menüsü, genellikle mobil düzenlerde görülen modern bir seçenektir. Bunlar genellikle sola yöneliktir ancak web sitenizin tasarımına uyması için ekranın her iki tarafında da olabilir.

Dikey gezinme çubuğunun en büyük avantajlarından biri, yatay gezinme çubuğundan daha fazla bağlantı barındırabilmesidir. Metni yatay bir formata sıkıştırmaya çalışmak yerine yığınlayabileceğiniz için, dahil ettiğiniz kategori türleriyle daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.

Bununla birlikte, dikey gezinme menülerinin, içeriğin başka türlü olacağı yerlerde değerli gayrimenkulleri kapladığını unutmayın. Dikey gezinme çubuğunun web sayfanızın estetiğine uyduğundan ve genel tasarıma değer kattığından emin olun.

Duyarlı Menü Çubuğu

Tüm menü çubuğu tasarımları mobil cihazlar için uygun olsa d, sadece bu amaç için tasarlanmış bazı seçenekler vardır. En yaygın olanlardan biri, simgesinin bir hamburgeri andıran üç yatay çizgisiyle adlandırılan bir hamburger menüsüdür.

Duyarlı menüler, esneklikleri nedeniyle en iyi mobil seçenektir. Yatay gezinme çubuğu, genişleyen seçimleri gösterir.

Bu gezinme araçları, kullanıcı imleçle üzerine gelene veya bir mobil cihazda menüye dokunana kadar menüyü gizli tutar. Buradan, menü genişleyip daralarak kullanıcılara tam gezinme seçenekleri sunarken, minimum yer kaplayabilir. Kullanıcılarınızın çoğu sitenize bir mobil cihazdan erişiyorsa, bu mükemmel bir seçenektir.

İdeal Gezinme Menüsünü Tasarlamak İçin İpuçları

Yukarıdaki seçenekleri göz önünde bulundurarak, gezinme menüsü geliştirme sürecinizi desteklemek için birkaç hızlı ipucunu gözden geçirelim.

Site Haritası Oluşturun

Gezinme çubuğunuzu düzenlemenize yardımcı olacak bir site haritası oluşturun. Site haritası ağacı, web sitesi sayfalarının hiyerarşik bir yapısıdır.

Bir gezinme çubuğu oluşturmadan önce, gezinme çubuğunun hangi sayfalara gideceğini bilmeniz gerekir. Kaç öğeye ihtiyacınız olduğunu görsel olarak anlamak için bir site haritası oluşturun. Tutarlılığı hedefleyin ve web sayfalarınızın her birinde iyi çalışan gezinme seçenekleri bulmaya çalışın.

Menü İşlevselliğini Genişletin

Gezinme menülerinize hangi öğeleri dahil etmek istediğinizi düşünün örneğin, daha büyük sitelerde normalde daha karmaşık bilgiler ve yararlı bağlantılar sağlamak için genişleyen seçenekler bulunur.

Yaygın bir seçenek, açılır menüdür. Bunlar, üzerine gelindiğinde genişler ve daha spesifik seçenekler sunar. Bu, ziyaretçilere yeni bir sayfa yüklemelerini gerektirmeden daha fazla bilgi sağlamanın göze çarpmayan bir yoludur.

Bir diğer, biraz daha aşırı seçim mega menüdür. Bu gezinme yöntemi, ekranın önemli bir bölümüne genişler ve çok sayıda gezinme seçeneği sunar. Bu, çoğu site için fazla müdahaleci olmakla birlikte, çevrimiçi bir dergi veya birçok farklı departmana sahip bir e-ticaret sitesi gibi içerik açısından zengin ortamlar için yararlı olabilir.

Gezinme İpuçları Verin

Gezinme çubuğunun en önemli işlevlerinden biri, site ziyaretçilerinin asla kaybolmamasını sağlamaktır. Tasarımcılar bunu her zaman menüyü bulundurarak başarabilir ve görsel gezinme ipuçları ve en iyi uygulamalarla pasif bir şekilde yapılabilir.

Logonuz her zaman ana sayfaya yönlendirmelidir. Kullanıcının o anda bulunduğu sitenin bölümünü ve daha önce ziyaret etmiş olduğu sayfaları belirtmek için renk gradyanlarını kullanın. Breadcrumb gezinmede eski moda görünebilir, ancak kullanıcıları derin gezinme yapılarına sahip web sitelerine yönlendirmek için etkili bir araç olmaya devam etmektedir.

Unutmayın: Kullanıcıların kafası karışırsa, ayrılırlar. Ve bir web sitesinde zayıf gezinme olduğu veya kullanımı zor olduğu için ayrılırlarsa, geri gelmeyecekler.

Mükemmel Gezinme Çubuğunu Oluşturun

İyi planlanmış, şık ve dikkatli gezinme çubuklarıyla harika bir deneyim oluşturun. Hedef kitlenizi aklınızda tutun ve gezinme menünüzün onları olmak istedikleri yere götürdüğünden emin olun.

ETİKETLER: Web Sİtesi, Menüler


Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bir uzmanla görüşmek için bizimle 0544 897 48 19 nolu telefonu arayarak iletişime geçin veya TEKLİF ALIN biz sizi arayalım.